PARTNER PORTALU
  • BGK

Rada Górnośląska solidarna z mieszkańcami gminy Dobrzeń Wielki: "Uzurpacja polityków jest szczególnie bezczelna i irytująca"

  • JS    12 stycznia 2017 - 21:34
Rada Górnośląska solidarna z mieszkańcami gminy Dobrzeń Wielki: "Uzurpacja polityków jest szczególnie bezczelna i irytująca"
Rada Górnośląska odniosła się do protestu, jaki miał miejsce w Dobrzeniu Wielkim. Strajk głodowy rozpoczął się 26 grudnia i trwał do 11 stycznia. (fot.opole.pl)

Rada Górnośląska z zaniepokojeniem obserwuje autorytarne poczynania władz administracyjnych w sprawie powiększenia miasta Opole kosztem ościennych gmin. Szczególnie bulwersujące jest całkowite nieliczenie się z głosem mieszkańców tych gmin, czyli ich faktycznych gospodarzy - czytamy w oświadczeniu rady, skupiającej 14 regionalnych stowarzyszeń.
Rada Górnośląska odniosła się do protestu, jaki miał miejsce w Dobrzeniu Wielkim. Strajk głodowy rozpoczął się 26 grudnia i trwał do 11 stycznia.

Czytaj: Zakończył się protest mieszkańców Dobrzenia Wielkiego

Protest miał związek z rozporządzeniem rządu z dnia 19 lipca 2016 roku, zgodnie z którym miasto Opole powiększyło swoje terytorium o 12 sołectw z czterech podopolskich gmin. W ocenie rządu, powiększenie stolicy regionu było rozwiązaniem koniecznym i korzystnym dla całego regionu. Największe kontrowersje wzbudziło odebranie gminie Dobrzeń Wielki terenów uprzemysłowionych, na których znajduje się m.in. elektrownia. W efekcie gmina od 1 stycznia straciła 40 mln złotych z tytułu podatków. Władze gminy nie przyjęły 10 mln złotych, jakie w 2017 roku miasto Opole chciało jej przekazać jako formę rekompensaty.

Protestujący próbowali zmusić rząd do zmiany decyzji, organizując wielokrotnie blokady dróg i demonstracje. O wycofanie lub zawieszenie realizacji rozporządzenia apelowali liderzy mniejszości niemieckiej i partii opozycyjnych.

Rada Górnośląska w oświadczeniu napisała, że obserwuje z niepokojem poczynania władz administracyjnych w sprawie powiększenia miasta Opole kosztem ościennych gmin. Szczególnie bulwersuje ją całkowite nieliczenie się z głosem mieszkańców tych gmin, czyli ich faktycznych gospodarzy.

"Uzurpacja polityków w tym względzie jest szczególnie bezczelna i irytująca. Dlatego z całą mocą solidaryzujemy się z mieszkańcami gminy Dobrzeń Wielki, którzy sprzeciwiają się aroganckim poczynaniom opolskich polityków i administracji państwowej. Doprowadzenie obywateli, czyli suwerena w państwie, do takiego stopnia desperacji w wyniku deptania podstawowych praw obywatelskich, do których należy samorządne współdecydowanie o swoim miejscu zamieszkanie, jest hańbą dla państwa i jego władz!" - podkreśla rada.

Jak pisze, zauważa także działania dyskryminacyjne na tle narodowościowym, niezgodne z zasadami państwa i społeczeństwa demokratycznego.

"Próba zlikwidowania dwujęzycznych tablic z nazwami inkorporowanych gmin świadczy o tym najdobitniej. Wszystko to wpisuje się w centralistyczne i nacjonalistyczne tendencje, które w Rzeczypospolitej Polskiej aż nadto są widoczne, a które uderzają w społeczności lokalne, oraz mniejszości narodowe i etniczne. To musi martwić i niepokoić w najwyższym stopniu wszystkich, którzy tak jak nasze organizacje hołdują poszanowaniu każdego człowieka, obowiązującego prawa i elementarnej kultury politycznej. Tego wszystkiego najwyraźniej brakuje tym, którzy tak bezpardonowo dokonują agresywnej aneksji przylegających do Opola gmin" - zauważa rada.

I zwraca się z apelem do polskich władz o "elementarny szacunek dla obywateli państwa bez względu na miejsce ich zamieszkania i przynależność etniczną; o nie dyskryminowanie mniejszości i niestosowanie apodyktycznych metod administracyjnych; o wycofanie się podczas poniedziałkowego spotkania z decyzji, które doprowadziły do desperacji mieszkańców spod opolskich miejscowości - co też automatycznie rozwiąże konflikt. Chcemy wierzyć, choć to bardzo trudne, w dobrą wolę, kulturę i rozsądek polityków oraz administracji państwowej".

Rada Górnośląska skupia 14 regionalnych stowarzyszeń: Ruch Autonomii Śląska, Związek  Górnośląski, Stowarzyszenie Osób Narodowości Śląskiej, Fundacja Silesia,Towarzystwa Kultywowania i Promowania Śląskiej Mowy „Pro Loquela Silesiana", Towarzystwa Pielęgnowania Śląskiej Mowy „DANGA”, Niemiecka Wspólnota „Pojednanie i Przyszłość”, Związek Ślązaków, Ślōnskŏ Ferajna, Przymierze Śląskie, Związek Górnośląski Koło Suszec, Stowarzyszenie na Rzecz Edukacji Regionalnej „Silesia Schola“, Initiative für Autonomie Schlesiens, Pomocna Dłoń – Krystyn i Sympatyków.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.