PARTNER PORTALU
  • BGK

Rada Krajowa Nowoczesnej m.in. o wyborach samorządowych

  • PAP/AH    16 marca 2018 - 16:03
Rada Krajowa Nowoczesnej m.in. o wyborach samorządowych
To będzie ważna Rada Krajowa, bo to ważny moment z punktu widzenia Polski - mówi Katarzyna Lubnauer. (Fot. twitter)

Wybory samorządowe oraz cele i wartości Nowoczesnej, będą głównymi tematami niedzielnego posiedzenia Rady Krajowej Nowoczesnej.
  • Posiedzenie Rady Krajowej, czyli najwyższego organu uchwałodawczego partii między konwencjami, rozpocznie się w niedzielę (18.03) o godz. 13.
  • Będzie ono poświęcone wartościom i celom Nowoczesnej, a także nadchodzącym wyborom samorządowym.
  • Posiedzenie ma być też podsumowaniem jej pierwszych 100 dni na stanowisku przewodniczącej partii.

Podczas pierwszej, otwartej części spotkania, swoje przemówienia wygłoszą: przewodnicząca Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer, b. lider partii Ryszard Petru, szefowa klubu Kamila Gasiuk-Pihowicz, sekretarz generalny Nowoczesnej Adam Szłapaka i rzeczniczki partii Paulina Hennig-Kloska.

- To będzie ważna Rada Krajowa, bo to ważny moment z punktu widzenia Polski. Z jednej strony na rządach PiS zaczynają pojawiać się rysy, można powiedzieć, że PiS-owi kończy się gwarancja. Z drugiej strony, jest to moment, w którym zaczyna się bój o samorządy i maraton wyborczy - mówiła Lubnauer.

Szefowa Nowoczesnej podkreśliła, że posiedzenie Rady Krajowej ma być też podsumowaniem jej pierwszych 100 dni na stanowisku przewodniczącej partii.

Jak powiedział polityk z władz partii, druga, zamknięta część posiedzenia ma być czasem na wewnętrzną debatę o Nowoczesnej. Według niego, władzom partii zależy, by Nowoczesna dała wyraźny sygnał, że "nie stapia sią z Platformą Obywatelską".

Rada Krajowa Nowoczesnej ma przyjąć uchwałę zatwierdzającą koalicję, którą Nowoczesna zawarła w minionym tygodniu z Platformą Obywatelską. Liderzy PO i Nowoczesnej: Grzegorz Schetyna i Katarzyna Lubnauer podpisali w minioną środę list intencyjny ws. koalicyjnego startu w wyborach do sejmików województw. Dokument zakłada, że kandydaci Nowoczesnej zajmą pierwsze miejsca na listach wyborczych do sejmików województw w 20 na 85 okręgów; drugie miejsca partia ta wskaże w 27 okręgach; trzecie w 38.

Podczas zamkniętej części obrad, Rada Krajowa będzie rozmawiać również nt. kandydatów Nowoczesnej na prezydentów miast w wyborach samorządowych.

Politycy PO i Nowoczesnej deklarują, że chcą się porozumieć w sprawie wystawienia wspólnych kandydatów na prezydentów miast. Takie porozumienie dotyczy już Warszawy i Szczecina.

Obu ugrupowaniom trudności sprawia porozumienie dotyczące m.in. kandydata na prezydenta Wrocławia. PO przedstawiło we Wrocławiu kandydaturę posłanki, prof. Alicji Chybickiej; Nowoczesna wystawiła z kolei swego posła Michała Jarosa. Porozumienia nie ma także w Gdańsku. Zarząd Nowoczesnej zatwierdził niedawno kandydaturę swej posłanki Ewy Lieder na prezydenta Gdańska; z rozmów PAP z politykami PO wynika, że Platforma najchętniej widziałaby w tej roli europosła Jarosława Wałęsę.

Jak dowiedziała się PAP, w niedzielę ma odbyć się także podpisanie deklaracji wartości Nowoczesnej, którego celem jest ponowne dotarcie do osób rozczarowanych sytuacją w partii.

Na początku marca krytycznie o sytuacji w partii wypowiedziała się w radiu RMF FM posłanka Nowoczesnej Joanna Scheuring-Wielgus. - Sondaże pokazują, że z Nowoczesną jest coś nie tak - sondaże są alarmujące i bardzo dla nas złe - mówiła.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.