PARTNER PORTALU
  • BGK

Radni byli jednogłośni. W Kielcach zamieszka rodzina repatriantów ze Wschodu

  • PAP/KDS    27 lipca 2017 - 12:20
Radni byli jednogłośni. W Kielcach zamieszka rodzina repatriantów ze Wschodu
Projekt uchwały w tej sprawie, przygotowany przez władze miasta, jednogłośnie poparli kieleccy radni (fot. UM Kielce)

W Kielcach zamieszka rodzina repatriantów ze Wschodu. Projekt uchwały w tej sprawie, przygotowany przez władze miasta, jednogłośnie poparli w czwartek kieleccy radni.
W ośrodku adaptacyjnym w Pułtusku przebywają rodziny repatriantów ze Wschodu. Większość z nich to emeryci. Jedna z takich rodzin zamieszka wkrótce w Kielcach, przy ulicy Koziej 10. 

"Remontujemy tam kilka lokali. Dla małżeństwa emerytów przeznaczyliśmy mieszkanie na parterze, o powierzchni 44 m kw. Pokój z kuchnią, łazienką i przedpokojem to wystarczające warunki do zamieszkania przez dwie osoby" - powiedziała Mirosława Syposz z Wydziału Mieszkalnictwa Urzędu Miasta w Kielcach.

Mieszkanie będzie wynajęte na czas nieokreślony, a władze miasta pomogą rodzinie w zaadaptowaniu się w nowym otoczeniu. "W razie potrzeby rodzina będzie mogła skorzystać ze wsparcia socjalnego, zgodnie z przepisami ustawy o pomocy społecznej i dodatkach mieszkaniowych. Zapewniamy także osobę, która będzie pomagała rodzinie, np. przy załatwianiu codziennych spraw i ułatwi adaptację w naszym mieście" - dodała Syposz.

Czytaj więcej: Rekordowa liczba repatriantów w Polsce

Uchwała dotycząca przyjęcia w Kielcach rodziny repatriantów trafi teraz do wojewody. Przygotowana zostanie ankieta i to na jej podstawie, przy porozumieniu ze Związkiem Repatriantów, wyłoniona zostanie konkretna rodzina, która będzie mogła zamieszkać w stolicy regionu świętokrzyskiego.

W kwietniu tego roku Sejm uchwalił nowelizację ustawy o repatriacji przygotowanej przez rząd. Ma ona na celu ułatwienie powrotu i osiedlania się w Polsce osób polskiego pochodzenia. Chodzi o osoby zesłane lub deportowane przez władze ZSRR do Armenii, Azerbejdżanu, Gruzji, Kazachstanu, Kirgistanu, Tadżykistanu, Turkmenistanu, Uzbekistanu lub azjatyckiej części Federacji Rosyjskiej, a także potomków tych osób.

Zgodnie z ustawą gmina, która chce przyjąć repatriantów, musi im zapewnić mieszkanie na co najmniej dwa lata. Będzie mogła wtedy liczyć na dotację z budżetu państwa w wysokości 25 tys. zł na jednego repatrianta.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • ..., 2017-07-28 08:22:39

    Do michał: a jaki symbol powinien być zawieszony? chdikk?
  • michał, 2017-07-28 08:08:44

    Co tam robi krzyż?