PARTNER PORTALU
  • BGK

Radni PiS: Gdańska PO zaprzecza etosowi Gdańska jako miasta wolności i solidarności

  • PAP/JS    28 września 2017 - 22:22
Radni PiS: Gdańska PO zaprzecza etosowi Gdańska jako miasta wolności i solidarności
Przeciwko przyznaniu Wyszkowskiemu tytułu honorowego obywatela miasta Gdańska głosowało w środę 21 radnych Platformy Obywatelskiej, za było 9 radnych PiS. (fot. PTWP/JS)

Zaprzeczenie etosowi Gdańska jako „miasta wolności, solidarności i demokracji" zarzucili radni PiS radnym PO, gdy Platforma nie zgodziła się na debatę w Radzie Miasta nad wnioskiem PiS o nadanie tytułu honorowego obywatela miasta Gdańska b. działaczowi opozycji w PRL Krzysztofowi Wyszkowskiem.
• W swoim wystąpieniu Borawski przytoczył m.in. kilka krytycznych wypowiedzi Wyszkowskiego z ostatniego czasu nt. Lecha Wałęsy, Donalda Tuska oraz władz Gdańska.

• "O Władysławie Frasyniuku pan Wyszkowski powiedział, że sprzedał Solidarność przy Okrągłym Stole. Chciałbym przypomnieć panu Wyszkowskiemu, że przy tym samym stole, obok Władysława Frasyniuka, siedział też prof. Lech Kaczyński" - zauważył Piotr Borawski. przewodniczący klubu Platformy Obywatelskiej.

• "Władze Gdańska ustami szefa klubu i zachowaniem radnych Platformy Obywatelskiej zaprzeczyły deklarowanemu etosowi Gdańska jako miasta wolności, solidarności i demokracji" - uważają radni PiS.

Samorządowcy PO mają większość w Radzie Miasta Gdańska, PiS jest klubem opozycyjnym.

"Po raz pierwszy w historii samorządu gdańskiego po 1989 r. radni Platformy Obywatelskiej uniemożliwili dyskusję w trakcie procedowania uchwały w sprawie nadania tytułu honorowego obywatela miasta Gdańska" - głosi przesłane mediom oświadczenie klubu radnych PiS w RMG, podpisane przez jego przewodniczącego Kazimierza Koralewskiego.

Według radnych PiS, przewodniczący klubu Platformy Obywatelskiej Piotr Borawski "w sposób skandaliczny obrażał" Wyszkowskiego "odnosząc się do jego życiorysu mijając się w sposób elementarny z faktami". "Charakteryzując jego postać poniżał i szydził z jego osoby. Dezawuował godną najwyższego szacunku postawę i zasługi na polskiej drodze do wolnego i demokratycznego państwa" - czytamy w stanowisku klubu PiS.

Przypomniano w nim, że potem szef klubu PO złożył wniosek o głosowanie bez dyskusji, "czym uniemożliwił odniesienie się do tak postawionych tez i obelżywych epitetów". "Głosami radnych Platformy Obywatelskiej wniosek ten został przyjęty. Władze Gdańska ustami szefa klubu i zachowaniem radnych Platformy Obywatelskiej zaprzeczyły deklarowanemu etosowi Gdańska jako miasta wolności, solidarności i demokracji" - uważają radni PiS.

Podkreślili, że "radykalnie" sprzeciwiają się "obrażaniu prawdziwych bohaterów polskiej drogi do wolności". Ich zdaniem szef klubu PO "w sposób oczywisty przekroczył granice przyzwoitości".

Borawski ocenił, że "oświadczenie radnych PiS jest poniżej jakiejkolwiek krytyki". "Każdy, kto zapozna się z przebiegiem Rady Miasta zobaczy, że cytowałem tylko wypowiedzi Krzysztofa Wyszkowskiego z ostatnich dwóch lat i podsumowałem je jako słowa haniebne i kłamliwe, które powinny być marginesem życia publicznego. Jeśli ktoś tego nie rozumie, to ma problemy z elementarną przyzwoitością, albo dla takich osób takie słowa są czymś powszednim" - podkreślił.

Szef klubu PO wyjaśnił, że wnioskował o brak debaty nad wnioskiem PiS ws. Wyszkowskiego, aby uniknąć "nawalanki politycznej", jaka jego zdaniem, miała już miejsce w tej kadencji podczas dyskusji nad przyznaniem tytułu honorowego obywatelstwa miasta Gdańska Andrzejowi Wajdzie.

"Reżyser został wówczas zelżony i wyzywany przez radnych PiS głównie za to, że był członkiem komitetu honorowego poparcia Bronisława Komorowskiego na prezydenta RP. Na domiar złego zbojkotowali jeszcze uroczystą sesję, na której wręczona Wajdzie wyróżnienie" - dodał Borawski.×
KOMENTARZE (2)

  • Gdańszczanin, 2017-09-29 17:48:21

    Radni PiS to banda mówiąca to co każe im najwyższy szef. Ich opinie są nic niewarte, bo nie są prawdziwe. Kaczyński niszczy wszystko co jest nie po jego zboczonej myśli. Dlaczego pozwalamy na niszczenie naszego kraju przez tego człowieka. To on zniszczył związek SOLIDARNOŚĆ przekupując Piotra Dudę... i innych działaczy tej wylęgani cwaniaków. Zniszczył też naszą ludzką solidarność z pełnym poparciem kościoła.  rozwiń
  • ocena z Bieszczad, 2017-09-29 15:52:48

    Totalna opozycja w radzie miasta Gdańska totalitarny PiS zawsze chce być totalnym