PARTNER PORTALU
  • BGK

Radni PO żądają dymisji Marka Olszewskiego z zarządu Spółki Fabryka Wody

  • PAP/AH    8 listopada 2017 - 11:10
Radni PO żądają dymisji Marka Olszewskiego z zarządu Spółki Fabryka Wody
Spółka Fabryka Wody będzie odpowiedzialna za budowę aquaparku w Szczecinie Fot. UM Szczecin

Prezydent Szczecina powinien zdymisjonować Marka Olszewskiego z zarządu Spółki Fabryka Wody, odpowiadającej za budowę aquaparku - żądają radni miejscy PO. Jak podkreślają Olszewski w sierpniu br. został zdymisjonowany z Polskiej Organizacji Turystycznej za antysemickie wypowiedzi.
• W poniedziałek (6 listopada) prezydent miasta Piotr Krzystek podpisał akt notarialny powołujący Spółkę Fabryka Wody, która będzie odpowiedzialna za budowę aquaparku w Szczecinie.

 

• W zarządzie spółki znalazł się Marek Olszewski, który zasłynął z wypowiedzi antysemickich, przez co został zdymisjonowany z funkcji prezesa Polskiej Organizacji Turystycznej.

• Prezydent Szczecina w chwili obecnej nie widzi przesłanek do tego, aby Marek Olszewski miał stracić stanowisko.

- To skandaliczna sytuacja, gdyż do zarządu szczecińskiej spółki został powołany Marek Olszewski, wyrzucony z rządu Prawa i Sprawiedliwości w sierpniu br. Człowiek ten zasłynął w kraju z wypowiedzi antysemickich, które zdyskredytowały go jako prezesa Polskiej Organizacji Turystycznej, ale nie w zdyskredytowały go w oczach prezydenta miasta - powiedziała przedstawicielka Platformy Obywatelskie w radzie miasta Urszula Pańka na środowej (8 listopada) konferencji prasowej w Szczecinie.

Radny ze Stowarzyszenia Młodzi Demokraci Wojciech Dorżynkiewicz dodał, że "prezydent miasta Piotr Krzystek ściąga do Szczecina osoby uchodzące za antysemitów, a na członków rady nadzorczych powołuje osoby bez doświadczenia". Jego zdaniem, działanie Krzystka ma być "potwierdzeniem współrządzenie miastem wraz z Prawem i Sprawiedliwością".

- Prezydent miasta niestety oddaje Szczecin w ręce partii rządzącej i coraz mocniej otacza się ludźmi z Prawa i Sprawiedliwości. Pytamy, ilu jeszcze PiS-owskich antysemitów zatrudnił Piotr Krzystek w urzędzie miasta i w spółkach miejskich? - pytał Dorżynkiewicz. Radni złożyli pismo do prezydenta o natychmiastową dymisję Olszewskiego z zarządu Spółki Fabryka Wody.

Rzecznik prasowy prezydenta miasta Łukasz Kolasa powiedział, że "w chwili obecnej nie ma przesłanek do tego, aby Marek Olszewski miał stracić stanowisko, gdyż spełnia on formalnie wszystkie wymagania dla osób, które mogą zasiadać w radach nadzorczych, a także posiada on duże doświadczenie".

- Prezydentowi nie podobała się wypowiedź Olszewskiego zamieszczona w artykule i uważa ją za niefortunną. Jednak to nie do niego należy ocena tego zdarzenia - dodał Kolasa. Jak zauważył, kandydaturę Olszewskiego wysunęło ugrupowanie, które ma większość w Radzie Miasta czyli Prawo i Sprawiedliwość, "a dokładnie zastępca prezydenta Marcin Pawlicki". - Zgodnie z niepisaną zasadą, że mają oni prawo wskazać jednego członka do nowo powstającej spółki - zaznaczył rzecznik.

W sierpniu br. minister sportu i turystyki Witold Bańka zdymisjonował szefa Polskiej Organizacji Turystycznej (POT) Marka Olszewskiego w związku z jego "skandaliczną wypowiedzią" w wywiadzie dla "Gazety Wyborczej". W artykule tłumaczył on, dlaczego z programów wizyt promujących Polskę wykreślono Auschwitz oraz Muzeum Historii Żydów Polskich.

"Auschwitz to nie produkt turystyczny lecz miejsce martyrologii, zadumy i przemyśleń, a my zajmujemy się promocją Polski jako kraju atrakcyjnego turystycznie. Poza tym chcemy położyć nacisk na promowanie tego, co cenne w naszej własnej kulturze, pokazać nasz wielki wkład w rozwój Europy. Nie mam potrzeby eksponowania miejsc i zdarzeń związanych z historią innych narodów" - wyjaśnił w artykule Olszewski.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.