PARTNER PORTALU
 • BGK

Radny PiS wypowiada się na temat in vitro, później przeprasza za swoje słowa

 • MN    23 stycznia 2017 - 10:19
Radny PiS wypowiada się na temat in vitro, później przeprasza za swoje słowa
Kazimierz Koralewski (PiS) jest przeciwnikiem metody in vitro, ale przeprosił osoby urażone jego słowami. (fot. J.Pinkas/Gdansk.pl)

• Radny Prawa i Sprawiedliwości z Gdańska Kazimierz Koralewski wywołał burzę swoją opinią na temat in vitro, którą wyraził w lokalnej rozgłośni radiowej.
• Tłumaczył, że klub PiS nie włączy się w prace nad programem. Pytał też, czy kobiety przystępujące do programu in vitro zostaną poddane badaniom psychiatrycznym.
• Opinia radnego spotkała się z falą krytyki, dlatego Koralewski wydał oświadczenie, w którym przeprosił za swoje słowa.
- Moim nauczycielem był święty Jan Paweł II, on też pisał o tej technice. Jeśli ktoś mówi o sobie, że jest wierzący, to nie może pracować w zespole w sprawie in vitro. Samo in vitro jest niedopuszczalne dla osób wierzących - podkreślał przed weekendem w rozmowie z Radiem Gdańsk Kazimierz Koralewski, szef klubu PiS w gdańskiej radzie miasta.

Radny podkreślał, że miasto nie powinno wydawać pieniędzy na prace nad programem. Na koniec zapytał: - Czy pary poddawane procedurze in vitro, są poddawane badaniom psychiatrycznym? Dzisiaj przychodzi ktoś i mówi "chcę mieć dziecko". A jeśli jest psychopatą?

Słowa Koralewskiego odbiły się w mediach szerokim echem. Po wielu słowach krytyki, płynących zarówno ze strony przedstawicieli partii opozycyjnych, jak i zwolenników metody in vitro, radny PiS przeprosił w oficjalnym oświadczeniu.

„Szanowni Państwo, we wczorajszej audycji Radia Gdańsk użyłem słów i sformułowań, których nie powinienem i nie chciałem użyć. Bardzo za to przepraszam” – napisał radny.

„Intencją mojej wypowiedzi było wskazanie, iż pary starające się o dziecko metodą in vitro, podobnie jak pary starające się o adopcję (sam jestem osobą starającą się o adopcję), powinny mieć zapewnione wszechstronne wsparcie psychologiczne pozwalające im przejść przez czekające ich trudne procedury”.

Czytaj też: Odroczono proces ws. posłanki PO i radnej PiS

Koralewski dodał, że nie było jego intencją ocenianie osób korzystających z tej metody oraz, że rozumie dramaty osób bezskutecznie starających się o dziecko. Podkreślił, że zdecydowanie się na metodę in vitro to prywatna, intymna decyzja każdej pary. 

„Wszystkim parom starającym się o dziecko życzę spełnienia ich największego marzenia. Rozumiem i akceptuję, iż do upragnionego rodzicielstwa prowadzi wiele dróg” – napisał Koralewski i na koniec jeszcze raz przeprosił wszystkich tych, którzy poczuli się urażeni jego słowami.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (1)

 • radar, 2017-01-24 06:49:04

  Wszyscy z pisu powinni być przebadani psychiatrycznie bo to co wymyślają do tego się kwalifikuje.