PARTNER PORTALU
  • BGK

Radny Poznania: Prezydent Jaśkowiak nie zachowuje neutralności politycznej

  • GP    9 czerwca 2017 - 18:01
Radny Poznania: Prezydent Jaśkowiak nie zachowuje neutralności politycznej
Trwa spór o ocenę działalności prezydenta Poznania. W czerwcu wyliczenie zaangażowania politycznego prezydenta miasta przedstawił Radzie Miasta radny PiS Jan Sulanowski. (fot.:facebook.com/jaskowiakjacek)

Zasiadający w Radzie Poznania Jan Sulanowski wyliczył w czasie sesji Rady szereg sytuacji, w których prezydent miasta Jacek Jaśkowiak miał złamać zasadę etyczną pracowników samorządu, mowa o zasadzie neutralności politycznej.
• Radny powołując się na ustawę o pracy w samorządzie stwierdza, że prezydent jest pracownikiem, dlatego obowiązuje go zasada etyczna ograniczenia wyrażania własnych poglądów politycznych.

• - Prezydent miasta Poznania i niektórzy jego podwładni wielokrotnie dopuszczali się naruszania Kodeksu etyki w zakresie manifestowania poglądów politycznych - pisał w mediach społecznościowych Sulanowski.

• Rada Miasta Poznania we wtorek (6 czerwca) udzieliła Jaśkowiakowi absolutorium za budżet 2016 roku.

 

Radny Poznania Jan Sulanowski (PiS) zdecydował się opisać w czasie XLIX sesji Rady Miasta Poznania błędy, jakie popełnia, w jego ocenie, prezydent miasta. W czasie sesji Sulanowski mówił, że prezydent Jaśkowiak łamie Kodeks etyki Urzędu Miasta Poznania. Potem treść wygłoszonego oświadczenia Sulanowskiego można było przeczytać w mediach społecznościowych.

Opierając się na art. 16 ust. 2 polskiej Konstytucji i ustawie o pracownikach samorządowych, Sulanowski wytyka prezydentowi łamanie zasad prawa pracy. - Prezydent miasta jest pracownikiem samorządowym, który jest zatrudniony na podstawie wyboru w urzędzie gminy, i pracownikami samorządowymi są również zastępcy prezydenta oraz skarbnik, którzy są zatrudnieni na podstawie powołania - ocenia radny. Po czym przypomina, że na podstawie tej samej ustawy pracodawcą prezydenta miasta jest urząd miasta.

Jacek Jaśkowiak, w ocenie radnego, nie dochował staranności, nie stosując się do aktu wykonawczego wobec stosunku pracy między nim a urzędem. Aktem tym jest zarządzenie nr 132/2014/P prezydenta Poznania z 10 marca 2014 r. w sprawie zapewnienia przestrzegania i promowania zasad etycznego postępowania w Poznaniu.

Zasadą etyczną, którą prezydent miał złamać, jest zachowanie neutralności politycznej urzedników samorządu. Nie jest tajemnicą, że Jacek Jaśkowiak jest w opozycji wobec obecnego rządu Prawa i Sprawiedliwości.

- Prezydent miasta Poznania i niektórzy jego podwładni wielokrotnie dopuszczali się naruszania Kodeksu etyki w zakresie manifestowania poglądów politycznych w miejscu pracy i przy wykonywaniu obowiązków służbowych, co jest udokumentowane chociażby w nagraniach audio i protokołach z sesji Rady Miasta Poznania oraz różnych komisji Rady Miasta, a także w licznych artykułach, oświadczeniach, listach i wystąpieniach medialnych, w których prezydent miasta wypowiada się nie jako osoba prywatna, ale jako urzędnik - pisze Sulanowski.

Nie jest to pierwsze czerwcowe starcie na linii Sulanowski - Jaśkowiak. Radnego niepokoi także wsparcie ze strony miasta dla Komitetu Obrony Demokracji. Więcej o tym tutaj.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • staropyra, 2017-06-12 09:18:11

    Uprawianie prywaty winno skutkować wywaleniem Jaśkowiaka na zbity pysk.