PARTNER PORTALU
  • BGK

Radny pyta Poznań o KOD. Czy magistrat może być współorganizatorem wiecu politycznego?

  • Michał Nowak    5 czerwca 2017 - 16:47
Radny pyta Poznań o KOD. Czy magistrat może być współorganizatorem wiecu politycznego?
Prezydent Jacek Jaśkowiak miał brać udział w marszu KOD, ale jako osoba prywatna. (fot. poznan.pl)

Urząd Miasta Poznania zaangażował się w marsz Komitetu Obrony Demokracji w Wielkopolsce. Radny Prawa i Sprawiedliwości żąda szczegółowych wyjaśnień w tej sprawie.
• Radny PiS Jan Sulanowski uważa, że miejski ratusz zaangażował się w imprezę o charakterze politycznej agitacji.

• Pyta władze miasta o szczegóły organizacji tego wydarzenia i zastanawia się, czy prezydent Poznania będzie wspierał w przyszłości podobne inicjatywy.

• W gabinecie prezydenta słyszymy natomiast, że zaangażowanie miasta w imprezę KOD-u było symboliczne i nie miało politycznego charakteru.  

Radny Jan Sulanowski podkreśla, że 30 maja na stronie internetowej wielkopolskiego Komitetu Obrony Demokracji znalazło się zaproszenie na piknik „Wszyscy dla wolności”, które odbyło się 4 czerwca na Łęgach Dębińskich. Pojawiła się w nim informacja, że jego współorganizatorem jest Urząd Miasta Poznania, natomiast na grafice reklamującej wydarzenie znalazło się logo Poznania.

Radny podkreśla, że Komitet Obrony Demokracji jest organizacją polityczną o statusie stowarzyszenia. Podczas pikniku uczestnicy nosili przypięte maski z wizerunkami polityków PiS i nakłaniali do nieoddawania głosów na tę partię w wyborach. Wśród uczestników nie zabrakło też prezydenta Poznania Jacka Jaśkowiaka, który uczestniczył w nim jako osoba prywatna.

Czytaj też: Nowy wojewoda tnie liczbę swoich zastępców

Sulanowski uważa, że w wydarzenie organizowane przez KOD zostali zaangażowani również pracownicy miejskiego ratusza. Zdaniem radnego całe wydarzenie miało charakter agitacji politycznej, natomiast agitacja nie należy do zadań własnych gminy w myśl ustawy o samorządzie gminnym.

- Czy gdyby Polski Związek Piłki Nożnej był współorganizatorem imprezy jednego klubu piłkarskiego, to byłoby w tym coś niewłaściwego? Inny przykład: gdyby Urząd Miasta Poznania współorganizował imprezę z KOD Wielkopolska, to czy byłby to pewien "nietakt"? – pyta Jan Sulanowski.

Radny postanowił złożyć interpelację w tej sprawie i zażądał udzielenia szczegółowych wyjaśnień na temat organizacji tego wydarzenia. Pyta jednocześnie, czy prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak zamierza firmować podobne imprezy swoim patronatem albo udzielać im finansowego wsparcia.

Miejski ratusz uważa natomiast, że zarzuty radnego są przesadzone, a we współpracy z KOD nie było nic nadzwyczajnego.

Czytaj też: Sekretarz miasta odchodzi z ratusza. Kto go zastąpi? 

- Współpraca wynikała z takiej samej zasady, jaką stosujemy w przypadku współpracy z innymi organizacjami o charakterze społecznym – mówi nam Tomasz Lisiecki, zastępca dyrektora gabinetu prezydenta Poznania. – Jeśli taka organizacja prosi o patronat prezydenta albo jakąkolwiek inną formę pomocy, to jeśli to jest organizacja działająca w ramach porządku konstytucyjnego i nie ma celów sprzecznych z polityką miasta, to najczęściej tego typu wsparcie otrzymuje – zaznacza.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.