PARTNER PORTALU
  • BGK

Radom: Czipowanie psów za darmo w wyznaczonych lecznicach weterynaryjnych

  • PAP/AT    11 lutego 2016 - 08:00
Radom: Czipowanie psów za darmo w wyznaczonych lecznicach weterynaryjnych
W rejestrze Wydziału Ochrony Środowiska radomskiego magistratu znajdują się dane przeszło 10 tys. psów posiadających czipy (fot.radom.pl)

• Radom walczy z bezdomnością zwierząt.
• Miasto rozpoczęło tegoroczną akcję darmowego czipowania psów.
• W budżecie zarezerwowano pieniądze na pół tysiąca czipów.
Dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa radomskiego magistratu Grażyna Krugły namawia radomian do czipowania psów; zwłaszcza, że - jak podkreśla - właściciel nie ponosi żadnych kosztów. Miasto płaci zarówno za zakup czipa, jak i jego wszczepienie. Usługę wykonuje kilka wyznaczonych lecznic weterynaryjnych w Radomiu.

Elektroniczny czip z zakodowanym niepowtarzalnym numerem jest wielkości ziarenka ryżu. Nie przeszkadza zwierzęciu i nie powoduje reakcji alergicznych. Jest wprowadzany pod skórę na szyi lub między łopatkami.

Specjalnym czytnikiem można odczytać numer czipa i po sprawdzeniu w elektronicznej bazie danych uzyskać informacje o właścicielu zwierzęcia. Umożliwia to praktycznie natychmiastowe powiadomienie go o odnalezieniu czworonoga. Elektroniczne oznakowanie jest też wymagane, jeśli ktoś chce podróżować z czworonogiem po krajach Unii Europejskiej.

Po zaczipowaniu dane dotyczące zwierzęcia i jego właściciela są wprowadzane do Międzynarodowej Bazy Danych SAFE - ANIMAL.

W rejestrze Wydziału Ochrony Środowiska radomskiego magistratu znajdują się dane przeszło 10 tys. psów posiadających czipy. Od dwóch lat miasto prowadzi akcje bezpłatnego znakowania zwierząt. Na koszt gminy czipy wszczepiono 2 tys. psów, z czego blisko 600 to czworonogi przyprowadzone do gabinetów weterynaryjnych przez właścicieli, a reszta to bezdomne psy, które trafiają do schroniska dla zwierząt.

Jak poinformował rzecznik Straży Miejskiej w Radomiu Piotr Stępień, w ubiegłym roku strażnicy miejscy przewieźli do schroniska 650 znalezionych na ulicach psów. Około 30 proc. z nich miało wszczepione czipy, dzięki czemu można było szybko dotrzeć do właścicieli cz

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.