PARTNER PORTALU
  • BGK

Radomscy radni nie chcieli zajmować się wygaszaniem mandatu prezydenta

  • PAP/JS    24 kwietnia 2017 - 14:14
Radomscy radni nie chcieli zajmować się wygaszaniem mandatu prezydenta
Radosław Witkowski jest prezydentem Radomia od grudnia 2014 r. Wybory wygrał jako kandydat Platformy Obywatelskiej. (fot. Facebook)

Rada Miejska w Radomiu nie zgodziła się na wprowadzenie do porządku obrad poniedziałkowej (24 kwietnia) sesji punktu dotyczącego wygaszenia mandatu prezydenta miasta.
• Wygaszenia mandatu, w związku z zarzutem złamania przez Radosława Witkowskiego tzw. ustawy antykorupcyjnej, domaga się  wojewoda mazowiecki.

• Zgodnie z przepisami - w ciągu 30 dni od wezwania rady do wygaszenia mandatu, wojewoda wydaje zarządzenie zastępcze o wygaszeniu mandatu prezydenta.

• Od tego zarządzenia przysługuje prezydentowi skarga do sądu administracyjnego.

Wprowadzenie punktu dotyczącego wygaszenia mandatu prezydenta Radomia zaproponował przewodniczący Rady Miejskiej Dariusz Wójcik (PiS). W ub. tygodniu wojewoda wezwał do tego Radę Miejską, ponieważ uznał, że Witkowski złamał tzw. ustawę antykorupcyjną, co zarzucili mu funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego.

Większość radnych nie wyraziła jednak w poniedziałek zgody na poszerzenie porządku obrad o ten punkt i zajęcie się sprawą Witkowskiego. "Uważamy, że prezydent Radomia nie złamał prawa. Dlatego nie ma sensu po raz kolejny zajmować się sprawą" - powiedział radny PO Andrzej Łuczycki.

"Nie było potrzeby głosować po raz kolejny, bo radni zajęli już raz stanowisko w tej sprawie" - stwierdził radny SLD Jan Pszczoła. Dodał, że najlepiej będzie, gdy spór prawny rozstrzygnie sąd.

Jak powiedział dziennikarzom przewodniczący rady, dla niego temat ten na szczeblu lokalnego samorządu jest zamknięty, bo radni dwukrotnie sprzeciwili się wygaszaniu mandatu Witkowskiego; raz w lutym, drugi raz w poniedziałek - gdy większość nie chciała zajmować się tą kwestią.

"Teraz sprawa będzie należała do wojewody mazowieckiego, a później - jeśli prezydent skorzysta z drogi sądowej - do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego" - stwierdził Wójcik. Dodał, że on sam nie przewiduje kolejnej sesji poświęconej wygaszeniu mandatu prezydenta Radomia. Zastrzegł jednak, że z taką inicjatywą może jeszcze wystąpić grupa radnych.

Jeśli tak się nie stanie, to - zgodnie z przepisami - w ciągu 30 dni od wezwania rady do wygaszenia mandatu, wojewoda wydaje zarządzenie zastępcze o wygaszeniu mandatu prezydenta. Od tego zarządzenia przysługuje prezydentowi skarga do sądu administracyjnego.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.