PARTNER PORTALU
 • BGK

Radosz uruchomił ogrzewalnię dla bezdomnych

 • PAP/MIW    3 listopada 2017 - 23:12
Radosz uruchomił ogrzewalnię dla bezdomnych
Ogrzewalnia może pomieścić ok. 30 osób. (fot. www.radom.pl)

Ogrzewalnia dla osób szukających schronienia przed chłodem powstała przy Schronisku dla Bezdomnych w Radomiu. Kontener wyposażony jest w krzesła; ma dostęp do sanitariatów. Może pomieścić ok. 30 osób.
Jak poinformował w piątek (3.11) radomski magistrat kontenerowa ogrzewalnia to tymczasowe miejsce dla osób, które chcą się jedynie ogrzać i nie oczekują żadnej innej pomocy. W środku bezdomni mogą się zagrzać, wypić gorącą herbatę.

- Nie możemy pozwolić, żeby jakikolwiek mieszkaniec Radomia w chłodne dni miał problemem ze znalezieniem miejsca, w którym mógłby się ogrzać - powiedział dziennikarzom wiceprezydent Radomia Jerzy Zawodnik. Dodał, że miasto ma w planach budowę Centrum Pomocy Osobom Bezdomnym.

- Jest już gotowy projekt i pozwolenie na budowę. Inwestycja jest brana pod uwagę przy tworzeniu projektu przyszłorocznego budżetu Radomia - zaznaczył Zawodnik.

Miesięczny koszt utrzymania kontenerowej ogrzewalni to ok. 7 tys. zł

W Radomiu działają także noclegownie, ale zwykle jesienią i zimą są przepełnione. Noclegownia przy ul. Zagłoby przeznaczona jest dla 24 osób. W schronisku dla bezdomnych mężczyzn przy ul. Słowackiego jest 38 miejsc noclegowych oraz 4 miejsca interwencyjne. W czasie chłodnych nocy - jeśli jest taka potrzeba - przyjmowanych jest tam więcej bezdomnych.

O przygotowanie noclegowni apelowała kilka dni temu w liście do wójtów, burmistrzów i prezydentów miast minister rodziny Elżbieta Rafalska. Udzielanie schronienia bezdomnym jest obowiązkiem każdej gminy, a jego realizacja stanowi kluczowy element wsparcia dla osób pozbawionych podstawowych potrzeb bytowych, w tym przede wszystkim schronienia.

Według danych ministerstwa rodziny, pracy i polityki społecznej z marca - na podstawie ogólnopolskiej akcji liczenia bezdomnych - w Polsce jest ponad 33,4 tys. takich osób. Główne przyczyny bezdomności to eksmisje i konflikty rodzinne. Ponad 83,5 proc. bezdomnych to mężczyźni.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (3)

 • mzakrzewski, 2017-11-06 13:53:29

  Do Prof. Glass: Słusznie! Tylko, jak zmusić bezdomnego do niepicia? Albo innego, dorosłego? kiedyś był przymus sądowy, obecnie klient/ka chce- nie pije. Nie chce, można mu serdecznie nagwizdać! Co do leczenia, alkoholizm jest brakiem motywacji do niepicia. Bez tej motywacji, wszelkie leczenia, terap...ie są bezcelowe.  rozwiń
 • Prof. Glass, 2017-11-06 11:24:04

  mzakrzewski,ale alkoholizm to choroba tak kwalifikuje to WHO! Więc trzeba to leczyć ograniczając w części prerogatywy ustawy o zwalczaniu alkoholizmu,gdzie bez zgody uzależnionego nie można nić zrobić! Niech się zapija na śmierć, jakie to rosyjskie podejście istny homo sovieticus w polskim ciele! ja...kie miłosierdzie płynie z tej selekcji naturalnej!  rozwiń
 • mzakrzewski, 2017-11-06 09:12:01

  Pomysł Centrum pomocy dla bezdomnych jest bardzo dobry, obawiam się jednak, że w Radomiu nie ma ich, realnie aż tylu aby potrzebna była specjalna placówka. Chyba że zakres zadań zostanie poszerzony o wsparcie ubogich, jako takich. Na bezdomność w Polsce wydaje się mnóstwo publicznych pieniędzy /Wars...zawa w ub. roku 11 mln zł/. Znając realia bezdomności twierdze, że są to w większości pieniądze wydawane bezsensownie. Jeśli ktoś swoje życie przechlał /a alkoholizm jest u 70 proc bezdomnych/ dlaczego ma być traktowany specjalnie? Niedawno znajomy bezdomny obchodził 55 rocznicę nałogowego chlania, obalając przy okazji teorię że alkohol szkodzi zdrowiu.  rozwiń