PARTNER PORTALU
  • BGK

Rafał Dutkiewicz laureatem Niemieckiej Nagrody Narodowej

  • aw    8 marca 2017 - 11:43
Rafał Dutkiewicz laureatem Niemieckiej Nagrody Narodowej
Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia z kolejną nagrodą za budowanie dobrych polsko-niemieckich stosunków (fot. UM Wrocław)

• Niemiecka Fundacja Narodowa przyznała Niemiecką Nagrodę Narodową 2017 Rafałowi Dutkiewiczowi, prezydentowi Wrocławia.
• Oficjalne wręczenie nagrody odbędzie się w Berlinie 13 czerwca.
• Rafał Dutkiewicz dołączył do tak zacnego grona wyróżnionych tą nagrodą jak Tadeusz Mazowiecki, Václav Havel, Karl Dedecius, Alfons Nossol i Fritz Stern.
O przyznaniu nagrody poinformował dziś (8 marca) w Hamburgu przedstawiciel zarządu fundacji, były senator Dirk Reimers.

- Rafał Dutkiewicz zasłużył się szczególnie w kształtowaniu europejskiego charakteru swojego miasta oraz na rzecz stosunków polsko-niemieckich. Począwszy od roku 2002, jako prezydent Wrocławia przekształcił trudną wieloaspektową historię miasta w jego własną, otwartą na świat tożsamość i tym samym przyczynił się do budowania mostów pomiędzy Polską, a Niemcami. Jest polskim politykiem o europejskich horyzontach, a niemiecka Nagroda Narodowa jest znakiem wdzięczności wobec wszystkich Polaków, którzy działają na rzecz harmonijnego egzystowania Polaków i Niemców w zjednoczonej Europie - uzasadniał Dirk Reimers.

Wrocławski magistrat przypomina, że prezydent Rafał Dutkiewicz w szczególny sposób zasłużył się na rzecz kształtowania stosunków polsko-niemieckich i integracji obu tych krajów. Od 2002 był autorem wielu inicjatyw, które "przypominały o złożonej historii Wrocławia i przedstawiały miasto jako otwarte, o własnej tożsamości, które ukierunkowane jest na europejską przyszłość".

W 2011 roku Wrocław został odznaczony Polsko-Niemiecką nagrodą, za szczególne zasługi w rozwijaniu polsko – niemieckich stosunków. Nagroda ta przyznawana jest od 1996 roku przez rządy Polski i Niemiec zgodnie z 35 artykułem traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy z dnia 17 czerwca 1991. W roku 2016 Dutkiewicz został uhonorowany przez Drezdeński Klub Dziennikarzy nagrodą Ericha Kästnera za wieloaspektowe zaangażowanie w pokojowe kształtowanie wielokulturowej Europy, oraz zaangażowanie w rozwój partnerstwa Wrocław – Drezno.

W Polsce otrzymał w 2006 roku Dyplom Ministra Spraw Zagranicznych za „promowanie Polski za granicami kraju” a w 2009 Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski za „wybitne zasługi dla rozwoju samorządu terytorialnego, oraz wybitne osiągnięcia w podejmowanej z pożytkiem dla kraju pracy zawodowej i społecznej”. Ponadto otrzymał wysokie rangą odznaczenia Belgii (2006), Włoch (2008), Szwecji (2011) i Francji (2011). Od 2011 jest członkiem honorowym, założonej w Camridge w 1988 roku Academia Europea.

Wśród laureatów Niemieckiej Nagrody Narodowej byli do tej pory m.in.: Tadeusz Mazowiecki, Joseph Rovan, Václav Havel, Fritz Stern, Karl Dedecius i Alfons Nossol. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Glass, 2017-03-08 15:10:52

    Jeszcze jeden szabesgoj nagrodzony przez goebbelsów! za wierność