PARTNER PORTALU
 • BGK

Rafał Dutkiewicz na podsumowanie kadencji. "Trzeba wiedzieć, kiedy ze sceny zejść"

 • Agnieszka Widera-Ciochoń    8 kwietnia 2018 - 06:00
Rafał Dutkiewicz na podsumowanie kadencji. "Trzeba wiedzieć, kiedy ze sceny zejść"
- Uważam, że przyszłym prezydentem Wrocławia powinien być przedstawiciel młodego pokolenia, ktoś dobrze znający Wrocław - twierdzi R. Dutkiewicz (fot.wroclaw.pl)

- Moje patrzenie na Wrocław, moje pomysły zamknęły się cyklem 4 razy 4. Nie mam poczucia, że wzniósłbym się jeszcze wyżej w 5. kadencji. Jeśli niektórzy z moich kolegów w innych miastach takie przeświadczenie mają co do swoich startów w wyborach, to życzę im jak najlepiej - podsumowuje Rafał Dutkiewicz, który od 16 lat rządzi Wrocławiem.
 • 5 kwietnia Rafał Dutkiewicz uzyskał ostatnie absolutorium jako prezydent Wrocławia.
 • Jako wieloletni włodarz już wcześniej w tej kadencji ogłosił, że nie będzie się starał o kolejną reelekcję.
 • Zapytaliśmy go o plany na przyszłość, także te polityczne, jak również o to, kto jego zdaniem powinien pokierować stolicą Dolnego Śląska.
 • Jakie wyzwania stoją obecnie przed Wrocławiem jako jedną z głównych polskich metropolii?

******

Dość wcześnie ogłosił pan, że nie wystartuje w najbliższych wyborach? Co zaważyło na tej decyzji - czy to jak w piosence "trzeba wiedzieć, kiedy ze sceny zejść", czy ma pan po prostu inne plany na swoją przyszłość?

Rafał Dutkiewicz: Decyzję o tym, że to ostania moja kadencja na stanowisku prezydenta Wrocławia, oznajmiłem, kiedy ona we mnie dojrzała. Nie było powodu, by z tym zwlekać. Racja – trzeba wiedzieć, kiedy ze sceny zejść. Cały mój pozytywny projekt związany z Wrocławiem się dopełnił. Doświadczyłem przy tym dużej satysfakcji i w mieście wiele dobrego się wydarzyło. Uznałem, że czas, by wrocławianie znaleźli kogoś z nowymi pomysłami na dalszy rozwój miasta. 

Od razu dodam, że do końca kadencji będę się intensywnie zajmował sprawami wrocławskimi. Ale prawdę powiedziawszy, nie mam żadnych konkretnych planów na przyszłość.

Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa, w rozmowie z serwisem PortalSamorzadowy.pl podkreślał, że obecna kadencja jest chyba najtrudniejsza. Czy pan podziela taką opinię?

- Trudno mi odpowiedzieć, bo każda kadencja jest inna. Obecna rzeczywiście jest politycznie bardzo trudna, bo Polska jest bardzo podzielona. Ale to nie z tych z powodów rezygnuję. Moje patrzenie na Wrocław, moje pomysły zamknęły się cyklem 4 razy 4 (4 kadencje po 4 lata). Nie mam poczucia, że wzniósłbym się jeszcze wyżej w 5. kadencji. Jeśli niektórzy z moich kolegów w innych miastach takie przeświadczenie mają co do swoich startów w wyborach, to życzę im jak najlepiej.

Karuzela nazwisk kandydatów do jesiennych wyborów już ruszyła. Czy wśród nich jest osoba, którą będzie pan popierał?

- Uważam, że przyszłym prezydentem Wrocławia powinien być przedstawiciel młodego pokolenia, ktoś dobrze znający Wrocław. Osoba, którą mógłbym poprzeć, to Jacek Sutryk, dyrektor Departamentu Spraw Społecznych w Urzędzie Miejskim. Gdyby się zgłosił, to z dużym prawdopodobieństwem będzie to kandydat, którego poprę. Z tym, że decyzja o jego kandydowaniu zapadnie na przełomie kwietnia i maja, więc z formalnego punktu widzenia takie poparcie się jeszcze nie dokonało.

Czytaj też: Rafał Dutkiewicz o Kazimierzu Michale Ujazdowskim: lepsza byłaby kandydatura wrocławska

REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

 • Prof. Glass, 2018-04-09 12:04:00

  Tylko kandydat niezależny, który "zawiesi" Układ Wrocławski na kołku! On hamuje od lat rozwój spółek miejskich. Sprzedaż Kogeneracji uratowała miasto przed bankructwem ale skutkuje smogiem i najgorszym powietrzem w Eurokołchozie i nawet na świecie! A przy tym ten nepotyzm i wyniszczające w...ojny na górze! Inercja i niekompetencja urzędników z partyjno-towarzyskiego rozdania!  rozwiń
 • Wastek Wrocek, 2018-04-08 12:39:41

  Rządzić powinien ten kto sprawi aby wrocławianie płacili comiesięczne opłaty za śmieci na poziomie przynajmniej niemieckiego Drezna... portalsamorzadowy.pl/gospodarka-komunalna/kto-zarabia-na-odpadach-na-pewno-nie-gminy,98608.html