PARTNER PORTALU
 • BGK

Rafał Dutkiewicz: W PO-PiS już nie wierzę

 • Przegląd prasy/JL    7 listopada 2016 - 07:24
Rafał Dutkiewicz: W PO-PiS już nie wierzę
Rafał Dutkiewicz: PiS przegra kolejne wybory, nawet mimo rozdawania pieniędzy, bo ludzie chcą wolności i chcą – będąc Polakami – być także obywatelami świata. Fot. Wrocław.pl

Rafał Dutkiewicz w wywiadzie dla „Newsweeka” nie wyklucza koalicji Dolnośląskiego Porozumienia Samorządowego z Nowoczesną i Platformą Obywatelską w wyborach samorządowych w 2018 r., by przeciwstawić się PiS.
Jak mówi „Newsweekowi” prezydent Wrocławia, w tej szerokiej koalicji demokratycznej będzie też miejsce dla ludzi aktywnych w polityce miejskiej. – Nie możemy czekać, bo pomysły na ponowną centralizację władzy w Polsce uderzają w samorządy – uważa Rafał Dutkiewicz.

Według niego, gdyby nie reforma samorządowa, nigdy nie wprowadzilibyśmy pieniędzy unijnych do polskiej gospodarki. – Niestety, w pakiecie dzisiejszej recentralizacji władzy znalazła się próba zarządzania z Warszawy funduszami unijnymi. Samorządy są dociskane finansowo; więcej obowiązków, mniej środków z budżetu. Z tego powodu mamy mniejszą zdolność aplikowania o środki unijne; zwłaszcza małe samorządy nie będą miały pieniędzy na wpłatę własną – mówi „Newsweekowi” Rafał Dutkiewicz.

Na pytanie „Newsweeka”, czy rząd czasem nie chce, by zablokowane fundusze z Unii Europejskiej trafiły do władzy centralnej, prezydent Wrocławia odpowiada, że nie sądzi, by Unia się na to zgodziła.

– Ale nawet jeśli uda się przepchnąć część funduszy europejskich do budżetu centralnego, oznacza to stawianie rozwoju kraju na politycznej ruletce – ryzykowanie straty części europejskich funduszy i spowolnienia rozwoju Polski, żeby przepchnąć własny model recentralizacji państwa. I dlatego musimy się zmobilizować na poziomie samorządowym. Nie możemy czekać, aż się liderzy partyjni ogarną – mówi „Newsweekowi” Rafał Dutkiewicz.

Jego zdaniem Polacy bardzo się zmienili od czasu, kiedy partia Jarosława Kaczyńskiego szła po raz pierwszy do władzy. Są bardziej wykształceni i otwarci, wierzą w Unię Europejską i tego się nie da zatrzymać. – Dlatego PiS przegra kolejne wybory, nawet mimo rozdawania pieniędzy, bo ludzie chcą wolności i chcą – będąc Polakami – być także obywatelami świata – zapewnia w „Newsweeku” Rafał Dutkiewicz.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (16)

 • Henryk Strzelczyk, 2016-11-28 16:16:32

  TKM! BUDUJEMY POLIN DLA CHAZARÓW! BEZ POLAKÓW... BO TO GORSZY SORT! Kurdupelek jeden - rodem z Żoliborza, marzy o CHAZARII od morza do morza, Skrzywdził naszą Polskę, choć była oddana… Hańba po wsze czasy, zbrodnia niesłychana! Sprzedał nas w Lisbonie Synagodze szatana- Będzie kara Boża, wpr...ost nieopisana! Zanim nam zgotuje kolejną gehennę- wyślijmy go teraz na wyspę Helenę! Jeśli zaś nie lubi pięknej, greckiej Hela... wyślijmy go ciupasem wprost do Izraela!  rozwiń
 • wyborca-były, 2016-11-28 15:48:18

  Pan Prezydent Dutkiewicz w PO-PiS już nie wierzy?? A co to się stało?? A w układ PO-PSL od ubiegłego wieku to wierzył. A terz to co,podobnie jak kolesie-szczury ucieka z tonącego statku. Liczymy na transparentność i bezkompromisowośc odpowiedzialnych służb kontrolnych,które wykażą szkodliwe, wielol...etnie działania Rafała Dutkiewicza.  rozwiń
 • tantus, 2016-11-28 12:21:26

  @grabiedowody: póki co, to obecny "rząd" najwięcej inwestuje w Ojca Rydzyka oraz jeździ do Berlina po pożyczki na finansowanie programu "500+". Oj, zapłaczemy (i zapłacimy) jeszcze za to, ale wtedy będzie już za późno. "Polska się odradza z bolszewickich zgliszcz!" - t...ak, a na czele tego odrodzenia stoją dawni PZPRowscy funkcjonariusze i ich dzieci: Zbigniew Ziobro, Krzysztof Czabański, Stanisław Piotrowicz, Wojciech Jasiński i Andrzej Kryże!  rozwiń