PARTNER PORTALU
  • BGK

Rafał Trzaskowski uzyska poparcie Nowoczesnej? Grzegorz Schetyna będzie o to walczył

  • PAP/MN    29 listopada 2017 - 13:08
Rafał Trzaskowski uzyska poparcie Nowoczesnej? Grzegorz Schetyna będzie o to walczył
Zdaniem Grzegorza Schetyny, Rafał Trzaskowski ma duże szanse na wygraną w Warszawie. (fot. Twitter)

Lider PO Grzegorz Schetyna zapowiedział, że we wtorek (5 grudnia) spotka się z szefową Nowoczesnej Katarzyną Lubnauer. Tematem ma być współpraca obu ugrupowań w Sejmie oraz przed wyborami samorządowymi.
• Schetyna chce przekonać Lubnauer do kandydatury Rafała Trzaskowskiego na prezydenta stolicy.

• Porozumienie ws. Trzaskowskiego zostało zawarte pomiędzy Grzegorzem Schetyną i Ryszardem Petru.

• Lubnauer, gdy została nową przewodniczącą Nowoczesnej, powiedziała, że na razie nie ma porozumienia między partiami.

Katarzyna Lubnauer, która w sobotę została wybrana nową przewodniczącą Nowoczesnej, poinformowała we wtorek, że ma zamiar w najbliższym czasie spotkać się z liderami wszystkich ugrupowań opozycyjnych.

Do spotkania Lubnauer z szefem Platformy ma dojść w przyszły wtorek. "Jesteśmy umówieni na przyszły tydzień, na wtorek, w godzinach porannych" - poinformował Schetyna w środę na konferencji prasowej. Dodał, że prośba w tej sprawie wyszła od Lubanuer.

Tematem rozmowy mają być przyszłoroczne wybory samorządowe. "Będziemy o wszystkim rozmawiać - o współpracy parlamentarnej, która trwa; także tej instytucjonalnej, partyjnej, oczywiście z akcentem na koalicje w sejmikach i w dużych miastach wokół kandydatów na prezydentów miast" - powiedział lider Platformy.

Czytaj też: Kto kandydatem PiS na prezydenta Warszawy?

Podkreślił, że uzgodnionym już między PO i Nowoczesną kandydatem na włodarza stolicy jest Rafał Trzaskowski (PO). Dopytywany, czy temat Warszawy jest już zamknięty, Schetyna odparł, że "wszystko jest zawsze otwarte". "Ale pani przewodnicząca Lubnauer zna moje zdanie: będziemy wspierać najlepszych kandydatów takich, którzy mają największe szanse na zwycięstwo. Mamy szczęście, że Rafał Trzaskowski jest takim kandydatem i będę gorąco przekonywał panią przewodniczącą Katarzynę Lubanuer, żeby podzieliła moją opinię" - zaznaczył.

W ubiegłym tygodniu Schetyna i były już lider Nowoczesnej Ryszard Petru poinformowali, że Trzaskowski jest wspólnym kandydatem obu partii na prezydenta stolicy; w przypadku jego zwycięstwa wyborczego, polityk Nowoczesnej Paweł Rabiej ma zostać wiceprezydentem Warszawy.

Lubnauer mówiła w sobotę w TVN24, że na razie nie ma porozumienia między Nowoczesną a PO w sprawie kandydata na prezydenta Warszawy. Dodała, że obie partie muszą jeszcze raz po partnersku poukładać układankę związaną z wyborami samorządowymi. W poniedziałek powtórzyła, że wciąż nie zna szczegółów porozumienia Petru i Schetyny. W jej ocenie, jeśli opozycja chce zbudować stabilną koalicję dla całej Polski, to musi ponownie rozmawiać.

Do tych słów w poniedziałek odniósł się Schetyna na konferencji prasowej we Wrocławiu. "Zawsze mówimy, że w takich sytuacjach pacta sunt servanda (umów należy dotrzymywać). Powinniśmy zrobić wszystko, żeby to, co udało się zrobić w Warszawie było kontynuowane" - oświadczył lider PO. Wyraził nadzieję, iż "pierwszy krok" w zjednoczeniu opozycji będzie kontynuowany przez nową przewodniczącą Nowoczesnej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.