PARTNER PORTALU
 • BGK

Rafał Trzaskowski: Wojewoda nie powinien rządzić w regionie

 • aw/PAP    16 lutego 2018 - 10:52
Rafał Trzaskowski: Wojewoda nie powinien rządzić w regionie
Rafał Trzaskowski jest kandydatem PO na prezydenta Warszawy (fot.trzaskowski.pl)

Porozumienie programowe PO z Nowoczesną dotyczące samorządów powinno być poszerzone o lewicę - uważa kandydat na prezydenta Warszawy Rafał Trzaskowski. Zapewnił, że nie chodzi o tworzenie nowej partii tylko o program, który pozwoli na współpracę.
 • Trzaskowski powiedział w TOK FM, że zapowiadane na piątek (16 lutego) porozumienie samorządowe PO i Nowoczesnej będzie przede wszystkim programowe.
 • "Dogadujemy się co do programu i to jest bardzo istotne, przede wszystkim oddanie większej władzy w ręce samorządów. Czyli dokładnie odwrotnie niż robi to Prawo i Sprawiedliwość, które robi zamach na władze samorządu" - powiedział.
 • W warszawie rozważne jest porozumienie także z SLD i Partia Razem.

Trzaskowski wyjaśnił, że porozumienie ma dotyczyć władz zarówno regionalnych, jak i gminnych i chodzi w nim o to, aby więcej pieniędzy z podatków zostawało w samorządach i aby decyzje były podejmowane jak najbliżej obywateli.

Jak mówił, chodzi też o to, by "wyeliminować część niepotrzebnej biurokracji".

"Rozmawiamy też o urzędach marszałkowskich, rozmawiamy o wojewodzie, bo przecież widać, że dzisiaj wojewoda przy tej władzy zaczyna wchodzić w kompetencje samorządu" - powiedział Trzaskowski. Według niego to nie wojewoda powinien rządzić w samorządzie, bo to nie on jest wybrany w wyborach bezpośrednich.

Trzaskowski dodał, że w porozumieniu będą najbardziej istotne zręby dotyczące samorządności, a za nim pójdą bardzo konkretne inicjatywy w regionach, czy miastach.

"My przez cały czas pracujemy w Warszawie nad uzgodnieniem wspólnego programu. Nowoczesna przedstawiła swój program, ja mam trochę inny pomysł. Taki, żeby przede wszystkim rozmawiać z warszawiakami, rozmawiać o priorytetach, potem przedstawić taki zarys w kwietniu, maju. Potem go przez parę tygodni konsultować" - tłumaczył.

Wyjaśnił, że chodzi o to, aby był to autentycznie program, który odpowiada na potrzeby warszawiaków. Dodał, że w programie Nowoczesnej jest kilka tematów, które PO na pewno będzie też chciała podjąć np. kwestie ładu przestrzennego.

"W związku z tym rozmawiamy o tym, rozmawiamy o kwestiach programowych. No i rozmawiamy o listach, bo oczywiście musimy się też porozumieć co do tego, gdzie będzie poparcie kandydata, którego wystawia Platforma, gdzie będzie poparcie kandydata Nowoczesnej, gdzie będzie poparcie kandydata niezależnego" - mówił Trzaskowski.

"Zależy nam na tym, żeby to porozumienie poszerzać (...) o lewicę. Wiem, że lewica jest podzielona, jest bardzo wiele odcieni lewicy pozaparlamentarnej. Ja bym sobie bardzo życzył, żeby jak najwięcej tych odcieni mogło się z nami porozumieć" - powiedział.

"W Warszawie mamy na przykład Marka Borowskiego, mamy przecież Ryszarda Kalisza, mamy wielkie SLD, które jest popularne w Warszawie, które ma swój elektorat" - wymieniał Trzaskowski. Zaznaczył, że jest też Barbara Nowacka oraz Partia Razem. "Tych odcieni jest bardzo dużo" - ocenił.

"(...) przychodzi taki czas, że trzeba się zastanowić co dalej. I wydaje mi się, że jak widzimy to, co się dzieje i co mogłyby się dziać w Warszawie, to powinniśmy się porozumieć jak najszerzej. Przecież nie chodzi o tworzenie nowej partii, tylko chodzi o jakiś zręb porozumienia programowego, po to żebyśmy mogli współpracować. Ja myślę, że przyjdzie taki czas, gdzie lewica i my usiądziemy do jednego stołu i będziemy jakieś porozumienie próbowali wypracować" - mówił.

"Jeżeli pójdziemy osobno, no to ten sukces będzie trudno wypracować. Nawet jeżeli się wygra prezydenturę Warszawy, to bez rady miasta bez rady dzielnic, trudno będzie rządzić w tym mieście. Zwłaszcza z wrogim wojewodą, który będzie próbował narzucać swoje inicjatywy samorządowi" - ocenił Trzaskowski. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

 • ANNA, 2018-02-16 20:37:46

  PO to partia, która ma stracha przed opowiedzialnością za Smoleńsk, za afery, wiele z nich w samorządach, dlatego jest szczególnie niebezpieczna dla Polski. Żaden autentyczny patriota nie ma prawa na nich glosować, mam nadzieję, ze ludzie powoli to rozumieją. Zeeszmacili wszystko, co Polacy kochają ...i szanują. Wyjątkowo groźni wrogowie dla Polski. W Warszawie osiedleni po wojnie do pustego miasta bolszewicy różnych maści, musimy ich zdominowac za wszelką cenę.  rozwiń
 • Gosiu, 2018-02-16 14:48:36

  Według PO (konferencja w Łodzi) ma nastąpić likwidacja urzędów wojewódzkich, CBA i wszystkich instytucji, które stanowią o sile państwa. I dlatego nie mają szans na reelekcję czyli to co już było!