PARTNER PORTALU
  • BGK

Rafał Wiśniewski dyrektorem Narodowego Centrum Kultury

  • PAP/JS    16 stycznia 2017 - 14:48
Rafał Wiśniewski dyrektorem Narodowego Centrum Kultury

Rafał Wiśniewski (fot. Danuta Matloch/MKiDN)

Dr Rafał Wiśniewski, socjolog związany z Wydziałem Nauk Historycznych Społecznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego został powołany przez ministra kultury Piotra Glińskiego na stanowisko dyrektora Narodowego Centrum Kultury.
Rafał Wiśniewski urodził się w 1977 r. Związany jest z Wydziałem Nauk Historycznych i Społecznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, gdzie dotychczas pełnił funkcję dyrektora Instytutu Socjologii.

Wiśniewski uzyskał w 2016 roku habilitację za pracę "Transgresja kompetencji międzykulturowych. Studium socjologiczne młodzieży". Jest także wiceprzewodniczącym Polskiego Towarzystwa Socjologicznego oraz członkiem Pracowni Badawczej Polski Pomiar Postaw i Wartości. Wiśniewski jest autorem publikacji i artykułów z zakresu socjologii kultury, komunikacji międzykulturowej oraz socjologii młodzieży, m.in. "Horyzonty kultury. Pomiędzy ciągłością i zmianą", red. R. Wiśniewski, M. Szupejko (2012); "Kultury kontestacji. Dziedzictwo kontrkultury i nowe ruchy społecznego sprzeciwu", red. T. Maślanka, R. Wiśniewski (2015); "Sociologies of Formality and Informality", red. A. Mica, J. Winczorek, R. Wiśniewski (2015).

Od kilku miesięcy obowiązki dyrektora NCK pełniła Eliza Dzwonkiewicz, zastępca dyrektora d.s. współpracy lokalnej, po tym jak w sierpniu zeszłego roku Marek Mutor, po pół roku urzędowania, zrezygnował z tej funkcji.

Narodowe Centrum Kultury jest państwową instytucją kultury, której statutowym zadaniem jest podejmowanie działań na rzecz rozwoju kultury w Polsce. Przedmiotem działań NCK są m.in. edukacja kulturalna oraz zwiększanie zainteresowania kulturą i sztuką, rozwój i profesjonalizacja sektora kultury, promocja polskiego dziedzictwa narodowego jako elementu europejskiego dziedzictwa kulturowego oraz podtrzymywanie i upowszechnianie tradycji narodowej i państwowej. NCK odpowiedzialne jest również za realizację programu "Niepodległa", czyli zaplanowanych na trzy lata obchodów stulecia polskiej niepodległości.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.