PARTNER PORTALU
  • BGK

Rafalska: Do rodzin trafiło ponad 7 mld zł z 500 plus

  • PAP/JL    23 sierpnia 2016 - 09:02
Rafalska: Do rodzin trafiło ponad 7 mld zł z 500 plus
Z programu Rodzina 500 plus wypłacono ponad 7 mld zł – informuje minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. Fot. Mpips.gov.pl

Ponad 2,7 mln wniosków złożono w ramach programu Rodzina 500 plus, wypłacono już ponad 7 mld zł – informuje minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.
Najwięcej pieniędzy trafiło do rodzin w województwie mazowieckim (ponad 1 mld zł), wielkopolskim (ponad 721 mln zł) oraz śląskim (ponad 697 mln zł).

Świadczenie objęło ponad 52 proc. wszystkich dzieci do 18. roku życia w Polsce. Największy odsetek jest w województwach: lubelskim, podlaskim, podkarpackim i świętokrzyskim.

Rodzice i opiekunowie złożyli już prawie 2,7 mln wniosków o świadczenie w ramach programu „Rodzina 500 plus” – najwięcej w województwach: mazowieckim (prawie 400 tys.), śląskim (prawie 290 tys.) oraz wielkopolskim (prawie 273 tys.).

Dla 2,5 mln wydano już decyzje. Na rozpatrzenie czeka 178 tys. wniosków. Z tego 54,4 tys. zostało przekazanych do rozpatrzenia marszałkom województw. Chodzi o wnioski złożone przez rodziny, w których co najmniej jeden rodzic przebywa w innym kraju Unii Europejskiej lub przez cudzoziemców mieszkających w Polsce.

Ponad 20 proc. wniosków o świadczenie wychowawcze złożono przez internet; najwięcej na Mazowszu (ponad 111 tys.), na Śląsku (ponad 72 tys.) oraz w Wielkopolsce (ponad 55 tys.).

Program wprowadził świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł miesięcznie na drugie i kolejne dziecko, a w mniej zamożnych rodzinach również na pierwsze.

Szefowa Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej poinformowała, że zamiana świadczenia na pomoc rzeczową w ramach programu objęła 0,02 proc. rodzin. – Prowadzono 439 takich spraw. Jest taka możliwość w ustawie, że w przypadku niewłaściwego wykorzystywania przez rodzinę tych środków możemy zamienić to na pomoc rzeczową bądź świadczone na rzecz rodziny usługi. W skali kraju jest tych przypadków 439 na ponad 2,7 mln złożonych wniosków – mówi Elżbieta Rafalska.

Według niej może się zdarzyć taka sytuacja. – Ale to nie jest powód do tego żebyśmy mówili, że rodziny nie wiedzą w jaki sposób wydatkować te środki. To marginalny problem, którego nie bagatelizujemy i który jest rozwiązywany przez samorząd i pracowników socjalnych – dodaje Elżbieta Rafalska.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.