PARTNER PORTALU
  • BGK

Rafalska o 500Plus: czas na składanie wniosków był za długi

  • PAP/MIW    13 lipca 2016 - 13:04
Rafalska o 500Plus: czas na składanie wniosków był za długi
Na konferencji prasowej 3 miesiące obowiązywania programu Rodzina 500Plus podsumowała Elżbieta Rafalska. (fot. : twitter.com)

• Niemal połowa dzieci w Polsce objętych jest programem Rodzina 500Plus.
• Największy odsetek złożonych wniosków przypada na województwa: świętokrzyskie, lubelskie, podlaskie, podkarpackie oraz warmińsko-­mazurskie.
• Wprowadzony na wniosek samorządów trzymiesięczny okres na składanie wniosków wydaje mi się okresem zbyt długim - oceniła Rafalska.
Jak poinformowała Elżbieta Rafalska, szefowa MRPiPS przeciętnie 47 proc. polskich dzieci, do 18. roku życia, jest objętych obecnie programem 500 plus. Jak dodała, po rozpatrzeniu wszystkich czekających jeszcze wniosków liczba ta "na pewno przekroczy 50 proc.".

- W całej Polsce świadczenie to otrzymuje ponad 3,2 mln dzieci. Stanowi to przeciętnie 47 proc. dzieci do 18. roku życia - mówiła minister.

Jak poinformowała, spośród ponad 2,6 mln złożonych wniosków - 2,2 mln zostało już rozpatrzonych i wydano decyzję, a 390 tys. wniosków oczekuje na rozpatrzenie.

Kto może złożyć wniosek o 500 plus przez intenet? - czytaj

Jak sprecyzowała Rafalska, największy odsetek przypada na województwa: świętokrzyskie i lubelskie - 56 proc., podlaskie - 54 proc., podkarpackie - 53 proc. oraz warmińsko-­mazurskie - 53 proc.

- W gminach miejskich ten wskaźnik wynosi 37 proc. dzieci, w wiejskich - 58 proc. dzieci i 51 proc. w miejsko-wiejskich gminach - dodała.

Jeśli idzie o miasta, to najwięcej wniosków złożono w Warszawie (101,9 tys.), Krakowie (42,4 tys.), Łodzi (37,1 tys.) oraz we Wrocławiu (33,1 tys. wniosków).

Minister poinformowała również, że do obsługi programu gminy zatrudniły dodatkowo 5,3 tys. osób, z czego 4,3 tys. na podstawie umowy o pracę.

- Pozostałą część osób zatrudniono na umowy cywilno-prawne - powiedziała. 

Rafalska powiedziała, że proces przyjmowania wniosków przebiegał płynnie, a samorządy generalnie dobrze przygotowały się do wdrożenia programu. Przyznała, że są samorządy, gdzie występują problemy, ale nie jest ich stosunkowo wiele, bo chodzi o 58 gmin.

Rafalska apeluje do samorządów o przyspieszenie wypłat z 500 plus - czytaj więcej.

- Wprowadzony na wniosek samorządów trzymiesięczny okres na składanie wniosków, dzisiaj po przedstawieniu tych danych i po podsumowaniu, wydaje mi się okresem zbyt długim - oceniła Rafalska. Zaznaczyła, że 78 proc. wniosków zostało złożonych w pierwszym miesiącu obowiązywania programu.

- Myślę, że ten okres trzymiesięczny był zbyt długi. Można było go skrócić i gdybym dzisiaj miała przygotowywać jeszcze raz te rozwiązania, to ten okres byłby krótszy - dodała minister.

Jak prawidłowo wypełnić wniosek o 500 plus i nie popełnić błędów? - czytaj tutaj×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.