PARTNER PORTALU
  • BGK

Rafalska: w 2017 r. nakłady na politykę rodzinną przekroczą 3,4 proc. PKB

  • PAP/MN    7 września 2016 - 14:05
Rafalska: w 2017 r. nakłady na politykę rodzinną przekroczą 3,4 proc. PKB
Rafalska przekonywała, że nie da się zaadoptować polityki rodzinnej stosowanej w jednym kraju do innego kraju (fot. Twitter)

• Dzięki programowi "Rodzina 500 plus" skokowo wzrosły nakłady na politykę rodzinną - powiedziała w środę (7 września) w Krynicy minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.
• Zaznaczyła, że w przyszłym roku wyniosą one ponad 3,4 proc. PKB.
"Dzięki wprowadzeniu programu Rodzina 500 plus nakłady na politykę rodzinną wzrosły skokowo o ponad 1 pkt proc. i w roku 2017 wyniosą ponad 3,4 proc. PKB, wobec zdecydowanie niższych nakładów w 2015 r. czy w poprzednich latach" - mówiła Rafalska podczas panelu dyskusyjnego "Polityka prorodzinna - nowe wyzwania w obliczu niżu demograficznego w Europie", który odbył się w ramach XXVI Forum Ekonomicznego w Krynicy.

"Spodziewamy się, że przeniesie się to na efekt poprawy dzietności, zmniejszenia ubóstwa i poprawy kapitału ludzkiego" - dodała.

Rafalska podczas swojego wystąpienia przekonywała też, że nie da się zaadoptować polityki rodzinnej stosowanej w jednym kraju do innego kraju. "Nie ma jednego modelu polityki rodzinnej, który możemy przyjąć, jak najlepszą receptę. Ta polityka musi być skrojona na miarę każdego z krajów, musi uwzględniać specyfikę społeczeństwa, w którym jest realizowana" - mówiła.

"Powinna być też na tyle bogata i atrakcyjna, żeby zostawiać swobodę wyboru instrumentów polityki rodzinnej każdej ze stron" - dodała.

Wsparciem programu "Rodzina 500 plus" - jak informuje MRPiPS - do końca lipca objętych zostało ponad 3,6 mln dzieci. Ogółem złożono 2,7 mln wniosków. Na rozpatrzenie czeka jeszcze ponad 170 tys.

Program działa od kwietnia; na jego podstawie świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł miesięcznie przysługuje na każde drugie i kolejne dziecko, a w mniej zamożnych rodzinach - również na pierwsze. Wsparcie otrzymują również wszystkie dzieci w rodzinach zastępczych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • kk, 2016-09-07 14:29:10

    Czy ta pani wie co plecie ?