PARTNER PORTALU
 • BGK

Ranking, prezydenci miast: Karnowski, Tyszkiewicz, Frankiewicz, Brejza. Kto jeszcze wśród najlepszych?

 • MN    3 października 2016 - 09:26
Ranking, prezydenci miast: Karnowski, Tyszkiewicz, Frankiewicz, Brejza. Kto jeszcze wśród najlepszych?
Zygmunt Frankiewicz, Robert Biedroń, Wadim Tyszkiewicz i Jacek Karnowski zostali wyróżnieni także w poprzednim rankingu "Newsweeka".

• Jak co roku, prezydenci miast wybrali tych samorządowców, których uważają za najlepszych.
• W tym roku na pierwszym miejscu w rankingu najlepszych prezydentów znalazł się prezydent Sopotu Jacek Karnowski, który awansował o pięć lokat w porównaniu z poprzednim rankingiem.
• W głosowaniu brane pod uwagę były takie aspekty jak zdolności przywódcze, umiejętności pozyskiwania środków unijnych czy troska o miejskie fundusze.
Tradycyjnie jak co roku jury w rankingu „Newsweeka” wybierało najlepszych włodarzy spośród tych, których wskazali sami prezydenci miast. Zwycięzcą tegorocznego rankingu został Jacek Karnowski, prezydent Sopotu, który w ubiegłorocznym rankingu zajął 5. miejsce ex aequo z Wojciechem Szczurkiem – prezydentem Gdyni. Szczurek również został wyróżniony w tegorocznym rankingu, tym razem jednak na 12. miejscu.

W ubiegłym roku ranking wygrał Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa, który tym razem uplasował się na 11. pozycji. Prezydent Gliwic Zygmunt Frankiewicz, który rok temu zajął drugie miejsce, tym razem jest trzeci. Z kolei zdobywca trzeciego miejsca w roku ubiegłym – prezydent Lublina Krzysztof Żuk – w ogóle nie został ujęty w tegorocznym rankingu.

W porównaniu z poprzednim rokiem kilku włodarzy zabrakło – m.in. Tadeusza TruskolaskiegoKrzysztofa Matyjaszczyka czy Jacka Majchrowskiego. Pojawili się za to: Janusz Żmurkiewicz, Robert Malinowski, Janusz GromekRobert Choma i Ryszard Brejza.

Część tegorocznych laureatów znalazła się także w rankingu „Newsweeka” w 2014 roku, m.in. Jacek Karnowski (wtedy zajął drugie miejsce), Wadim Tyszkiewicz, Tadeusz Ferenc, Andrzej Dziuba, Zbigniew Podraza, Tomasz Andrukiewicz, Roman Szełemej i Wojciech Szczurek. Zwycięzcą był wtedy był prezydent Poznania Ryszard Grobelny.

Najlepsi prezydenci 2016:

1. Jacek Karnowski, prezydent Sopotu. Funkcję tę sprawuje od 1998 roku. Ukończył studia na wydziale budownictwa lądowego Politechniki Gdańskiej. W kwietniu 2008 obronił pracę doktorską z zakresu nauk ekonomicznych na Uniwersytecie Gdańskim. Działalność polityczną rozpoczął na studiach w 1986 jako członek Ruchu Młodej Polski. Od 1990 do 1998 sprawował funkcję wiceprezydenta Sopotu. W 1998 roku z listy Akcji Wyborczej Solidarność został radnym Sopotu, a następnie, w tym samym roku – jego prezydentem. W wyborach samorządowych w 2014 roku wygrał w pierwszej turze.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (4)

 • gqx, 2017-04-08 11:03:08

  Do zopotter: Ni i dlatego może być obiektywny PISmaku!!!
 • glewesw, 2016-10-13 14:13:33

  A gdzie nasz gonzo Dudi Rafaello z Breslau!?
 • franekpetro, 2016-10-13 13:59:49

  To bardzo proste, jak sznurek w kieszeni. POkrętacze i "nowoczesna" trzymają się razem gdzie tylko są. Nawet najlepszych i najuczciwszych z PiS-u, nie dopuszczą do jakichkolwiek nagród czy honorów. I to jest Ich ostatnia forteca, której zaciekle bronią przy pomocy takich dziennikarzy jak L.... i temu podobnych sługusów osi Bruksela-Berlin.  rozwiń