PARTNER PORTALU
  • BGK

RAŚ: fali szowinizmu i nienawiści może zapobiegać dobra edukacja

  • PAP/rs    24 stycznia 2018 - 12:39
RAŚ: fali szowinizmu i nienawiści może zapobiegać dobra edukacja
Fali szowinizmu i ideologii nienawiści może zapobiegać dobra edukacja, w tym regionalna – przekonują przedstawiciele RAŚ.

Fali szowinizmu i ideologii nienawiści może zapobiegać dobra edukacja, w tym regionalna – przekonują przedstawiciele Ruchu Autonomii Śląska. Wskazując, że sami bywają dotykani przejawami szowinizmu, apelują o uwrażliwianie w procesie edukacji na drugiego człowieka.
  • Propozycja edukacji "z centralnego rozdzielnika" nie tylko nie pozwala oceniać i we właściwy sposób poznawać historii, ale w ogóle nie opowiada o historii regionów, różnicach między nimi i nie pozwala odnieść się do tej historii przez ludzi młodych - uważa członek zarządu woj. śląskiego Henryk Mercik.
  • Zdaniem przewodniczącego RAŚ, Jerzego Gorzelika nie jest dziś możliwie zmobilizowanie pod symbolami swastyki tłumów obywateli. Natomiast niepokój, lęk budzi to, co kryje się za takimi symbolami - ideologia nienawiści, zakładająca zdeptanie słabszego, oparta na pogardzie dla mniejszości.

Podczas środowego briefingu zorganizowanego w Katowicach przez klub radnych RAŚ w Sejmiku Woj. Śląskiego członek zarządu woj. śląskiego Henryk Mercik mówił o rosnącej fali szowinizmu, która ostatnio przybrała formy wydarzeń takich, jak w wodzisławskim lesie, a która jego zdaniem ma źródło w braku odpowiedniej edukacji.

Jak zdiagnozował, propozycja edukacji "z centralnego rozdzielnika" nie tylko nie pozwala oceniać i we właściwy sposób poznawać historii, ale w ogóle nie opowiada o historii regionów, różnicach między nimi i nie pozwala odnieść się do tej historii przez ludzi młodych. W efekcie często ulegają oni modzie na zachowania szowinistyczne, nacjonalistyczne.

Ocenił, że obrazy z wodzisławskiego lasu to "już forma karykaturalna, która świadczy o tym, jak bardzo ci zafascynowani złą przeszłością młodzi ludzie ulegają pewnym mitom, obrazkowym przekazom historycznym". - To wszystko świadczy raczej o bardzo powierzchownej wiedzy i głębokiej fascynacji. To jest absolutnie niebezpieczne i musimy to traktować poważnie, jako ostrzeżenie - zdiagnozował.

W tym kontekście Mercik nawiązał do starań śląskich regionalistów o upowszechnienie dobrej jakości edukacji regionalnej, która "pokaże wszystkie wątki historyczne, problemy związane z regionalną historią". Edukacja regionalna powinna ludzi łączyć, a nie dzielić" - zaakcentował członek zarządu woj. śląskiego.

Przypomniał o organizowanych przez RAŚ w ostatnie soboty stycznia Marszach na Zgodę - do miejsca dawnego obozu w Świętochłowicach-Zgodzie. Była to najpierw filia KL Auschwitz, gdzie ludzie ginęli w imię niemieckiego nacjonalizmu; po wojnie obóz podlegał Urzędowi Bezpieczeństwa Publicznego i więziono w nim m.in. Górnoślązaków i Niemców, co kosztowało życie ok. 2 tys. osób. - To miejsce, które pokazuje, do czego prowadzą fascynacje, totalitaryzmy - jaki jest efekt totalitaryzmów, które przeszły przez tę ziemię - powiedział Mercik.

Przewodniczący RAŚ, szef klubu radnych tego ugrupowania w Sejmiku Woj. Śląskiego Jerzy Gorzelik wyraził przekonanie, że nie jest dziś możliwie zmobilizowanie pod symbolami swastyki czy portretami Adolfa Hitlera tłumów obywateli. Jego zdaniem nie w tym tkwi główny problem: niepokój, lęk budzi to, co kryje się za takimi symbolami - ideologia nienawiści, zakładająca zdeptanie słabszego, oparta na pogardzie dla mniejszości.

- Ta sytuacja powinna być impulsem do refleksji, na ile takie idee - już nieopakowane w szokującą neonazistowską formę - są obecne w naszych życiu publicznym. (…) Zastanówmy się, na ile owa nienawiść do tego, co inne, co mniejsze, jest obecna w codziennym przekazie, (…) na ile deficyty ludzkiej wrażliwości nie stanowią dla nas zagrożenia - i czy to nie one legły u podstaw erupcji szowinizmu, z którą mamy do czynienia w ostatnim czasie - wezwał.

REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.