PARTNER PORTALU
  • BGK

Referenda lokalne. W tych regionach mieszkańcy najczęściej chcą wymieniać władzę

  • KDS    25 stycznia 2018 - 11:01
Referenda lokalne. W tych regionach mieszkańcy najczęściej chcą wymieniać władzę
W skali kraju do komisarzy wyborczych wpłynęło 60 wniosków w sprawie inicjatyw referendalnych. W ciągu ostatnich dwóch lat doszło do 45 referendów. (fot. ilustracyjne: belchatow.pl)

W województwie mazowieckim, wielkopolskim oraz lubuskim w ciągu dwóch ostatnich lat  mieszańcy zgłosili najwięcej inicjatyw referendalnych (wnioski złożone do komisarza) oraz odbyło się najwięcej referendów lokalnych.
Państwowa Komisja Wyborcza podała najnowsze dane podsumowujące działalność komisarzy  wyborczych i delegatur Krajowego Biura Wyborczego od 1 stycznia 2016 do 31 grudnia 2017.

Znajdziemy w nim informacje m.in o liczbie przeprowadzonych wyborów uzupełniających czy przedterminowych w poszczególnych województwach.

Dowiemy się również, w których regionach mieszkańcy najczęściej chcieli powiedzieć władzy "nie" i sięgali po instrument pozwalającym im na to, czyli referendum lokalne.  

Okazuje się, że najwięcej wniosków w tej sprawie trafiło do komisarzy wyborczych w województwach: mazowieckim (8), wielkopolskim (7), lubuskim, dolnośląskim, śląskim i zachodniopomorskim (po 6).

Natomiast najwięcej referendów udało się przeprowadzić na Mazowszu i w woj. lubuskim (po 6) oraz w woj. wielkopolskim i zachodniopomorskim (po 5). 

W skali kraju do komisarzy wyborczych wpłynęło 60 wniosków w sprawie inicjatyw referendalnych. W ciągu ostatnich dwóch lat doszło do 45 referendów. 

Jedną z głośniejszych podjętych prób wymiany prezydenta miasta, było referendum w Bytomiu. Mieszkańcy nieskutecznie próbowali odwołać prezydenta Damiana Bartylę. Referendum okazało się nieważne z powodu zbyt niskiej frekwencji. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.