PARTNER PORTALU
 • BGK

Referendum edukacyjne: PO i PSL chcą głosowania. "Sorry, jest za późno" to nie argument?

 • GP/PAP    26 kwietnia 2017 - 12:40
Referendum edukacyjne: PO i PSL chcą głosowania. "Sorry, jest za późno" to nie argument?
Poseł Urszula Augustyn, podobnie jak większość opozycji, nie chce słyszeć o sposobie prowadzenia reformy edukacji - mówi poseł w Sejmie. (fot. urszula-augustyn.pl)

Polityków PO bulwersują argumenty, że na referendum szkolne jest "za późno". - Premier Szydło i minister Zalewska nie czytają sondaży. 55 proc. pytanych chce tego referendum - mówiła poseł PO Urszula Augustyn w Sejmie.
• Blisko milion podpisów pod wnioskiem o referendum szkolne to argument, o jaki opozycja opiera sprzeciw wobec reformy edukacji. Posłanki PO w Sejmie w środę (26 kwietnia) podpierały się też sondażami, w myśl których Polacy chcą zdecydować o likwidacji gimnazjów.

• PSL podziela takie stanowisko. Lider ludowców wzywa do "zgody na referendum".

• Dla Platformy mowa o wdrażaniu reformy to pusty argument, bo szkoły i system do września będą funkcjonować na starych zasadach.

• Choć gimnazja nie podobają się Pawłowi Kukizowi, ten polityk także chciałby usłyszeć głos obywateli w temacie edukacji.

W Sejmie posłowie PO, m.in. Urszula Augustym i Krystyna Szumilas, wyrażały wątpliwości wobec linii rządu. Politycy PiS, w tym premier Beata Szydło, nazywają inicjatywę referendum edukacyjnego spóźnioną. Dla rządu reforma już jest wdrażana, a przyzwolenie Polaków na nią dano w 2015, gdy PiS z likwidacją gimnazjów szło do wyborów parlamentarnych.

W czwartek (20 kwietnia) politycy opozycji i działacze Związku Nauczycielstwa Polskiego (ZNP), w Sejmie złożyli ponad 900 tysięcy podpisów pod referendum edukacyjnym.

- Oto składamy prawie milion podpisów, podpisów wyborców u Marszałka Sejmu - mówiła w środę (26 kwietnia) poseł Platformy Urszula Augustyn. - Media przyszły nam z pomocą w ostatnich dniach i powtarzały, że premier Szydło mówiła o słuchaniu Polaków. Teraz mówi: "Sorry, jest za późno".

Poseł nawiązując do tej sprzeczności w przeszłych i obecnych wypowiedziach szefowej rządu zdecydowała się zapytać wprost: Czy to perfidia? Kłamstwo? Czy manipulacja? W argumentacji opozycyjnych polityków mocno słychać, że sondaże przemawiają na niekorzyść linii rządu.

Czytaj też: Premier stwierdziła, że referendum jest potrzebne, ale reforma nawet bardziej

- Premier Szydło i minister Zalewska nie czytają sondaży. 55 proc. pytanych chce tego referendum - mówiła jeszcze Augustyn. W badaniach przywoływanych przez poseł nawet 60 proc. obywateli ma chcieć wstrzymania reformy.

Była minister twierdzi: reforma jest tylko na papierze

Poseł Krystyna Szumilas, która sama kierowała MEN, gdy Platforma rządziła z PSL, mówiła:

- Ta reforma jest na papierze - zaznaczyła. - Samorządowcy mówią, że uchwały można zmienić a co najważniejsze w szkołach nic się nie zdarzyło. Gimnazja, które mają być przekształcone w szkoły podstawowe nadal są przystosowane dla starszych dzieci. Nie ma też podręczników a nauczyciele pracują do września w placówkach, w jakich są zatrudnieni.

Czytaj też: Czy można wstrzymać reformę? Decyzja może nadal wisieć w powietrzu

Zdaniem opozycji dokonuje się manipulacji, jeśli mówi się, że na zatrzymanie zmian w edukacji jest za późno.Co więcej, poseł Szumilas przytoczyła podpisy przyniesione do Kancelarii Prezydenta w 2016 roku. Były to próby odwiedzenia rządzących od zmian, po przez wykazanie sprzeciwu obywateli w liczbie około 250 tysięcy podpisów.

REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (1)

 • jolka, 2017-04-26 14:49:05

  REFERENDUM !!! i bez ściemy