PARTNER PORTALU
  • BGK

Referendum odwoławcze w Kielcach, Gniewie i Witnicy już 12 czerwca

  • MN    8 czerwca 2016 - 11:46
Referendum odwoławcze w Kielcach, Gniewie i Witnicy już 12 czerwca
W niedzielę (12 czerwca) odbędą się referenda odwoławcze w Kielcach, Gniewnie i Witnicy. (fot. commons.wikimedia.org)

• W niedzielę (12 czerwca) w Polsce zostaną przeprowadzone trzy referenda odwoławcze.
• Referenda dotyczą prezydenta Kielc oraz burmistrzów w Gniewie i Witnicy.
Zakończenie bieżącego tygodnia będzie obfitowało w referenda odwoławcze. Najszerzej komentowane jest referendum w sprawie odwołania prezydenta Kielc, Wojciecha Lubawskiego.

Organizację referendum odwoławczego dla prezydenta Kielc, który urzęduje już czwartą kadencję, poparło 22 tys. osób, choć Delegatura Krajowego Biura Wyborczego w Kielcach za prawidłowe uznała tylko 16 005 podpisów. To jednak wystarczyło, bo do przeprowadzenia referendum potrzebne było 15 913 podpisów.

Inicjatorzy referendum zarzucają prezydentowi chybione inwestycje, które przyczyniają się do tego, że w Kielcach chce mieszkać coraz mniej osób i miasto się wyludnia.

Aby referendum było ważne, musi w nim zagłosować 3/5 mieszkańców, którzy głosowali w wyborach samorządowych w 2014 roku. To prawie 40 tys. osób, z czego połowa musi zagłosować przeciwko prezydentowi, aby został odwołany.

Będą głosować za odwołaniem burmistrzów 

W Gniewie odbędzie się referendum w sprawie odwołania burmistrz Marii Taraszkiewicz-Gurzyńskiej. Inicjatorzy referendum zarzucają burmistrz brak efektywności przy pozyskiwaniu środków unijnych, co hamuje rozwój gminy. Pod inicjatywą zorganizowania referendum podpisało się 1,5 tys. osób. Aby referendum było ważne, do urn musi pójść 2 tys. mieszkańców.

W gminie Witnica mieszkańcy będą głosować w sprawie odwołania burmistrza Dariusza Edwarda Jaworskiego, który wygrał wybory w drugiej turze. Podstawą do przeprowadzenia referendum jest podjęta w marcu uchwała rady miejskiej, za którą opowiedziało się 10 radnych a czterech było przeciw. Referendum będzie ważne, jeśli zagłosuje w nim co najmniej 3023 mieszkańców.

Wszystkie referenda odbędą się w niedzielę, 12 czerwca 2016.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.