PARTNER PORTALU
  • BGK

Referendum w Kamieniu: 1 października decydują o losie wójta

  • aw/as    29 września 2017 - 16:17
Referendum w Kamieniu: 1 października decydują o losie wójta
fot.fotolia

W niedzielę, 1 października, w gminie Kamień w powiecie chełmskim odbywa się referendum w sprawie odwołania wójta Romana Kandziory. W kilkunastu innych gminach trwają tego dnia wybory uzupełniające do rad.
Jak podaje Radio Lublin, społeczny komitet, który jest inicjatorem referendum w Kamieniu wymienia kilkanaście powodów przemawiających za odwołaniem włodarza.

- Nie podobała nam się polityka wójta i jego rządy w kwestii reformy szkolnictwa i wyboru dyrektora szkoły - mówił dla radia Dariusz Daniel, inicjator referendum w gminie Kamień. - Stwierdziliśmy, że trzeba coś z tym fantem zrobić.

Przeciwnicy wójta mają mu też za złe brak współpracy ze starostą w sprawie drogi powiatowej, brak aktywności w ściąganiu inwestorów do gminy, sprzedaż gminnego mienia i sposób zarządzania gminą.

By referendum było skuteczne, do urn musi pójść ponad 1100 mieszkańców z prawie 7-tysięcznej społeczności. Jeśli połowa z nich zagłosuje za odwołaniem, mieszkańców czekają przedterminowe wybory.

To nie jedyne głosowanie, jakie odbędzie się 1 października

Na ten dzień zaplanowano aż 15 głosowań – głownie wyborów uzupełniających do rad gmin. Nie oznacza to jednak, że we wszystkich przypadkach lokalne społeczności będą musiały ruszyć do urn. W trzech przypadkach – wyborów uzupełniających do rad gmin Ręczno (woj. łódzkie), Nowinka (woj. podlaskie) i Bobowo (woj. pomorskie) nie odbędą się, gdyż nie zgłosił się ani jeden komitet wyborczy. W takich przypadkach zgodnie z przepisami Kodeksu wyborczego wybory uzupełniające do tych rad gmin zostaną powtórzone między szóstym a dziewiątym miesiącem licząc od dnia wyznaczonej daty pierwotnego głosowania, czyli w tym przypadku od 1 października 2017 roku.

W dwóch kolejnych przypadkach – w wyborach uzupełniających do rady gminy Gołymin Ośrodek (woj. mazowieckie) i rady gminy w Gawłuszowicach) wakujące mandaty zostaną obsadzone bez głosowania w związku z tym, że zgłosił się tylko jeden kandydat.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • rsc, 2017-10-02 18:07:57

    Ci co robili filmik 7 grzechów wójta gminy Kamień zapomnieli wymienić Kol. Józefin. A ta wioska jeszcze należy do gminy Kamień. Brawo.