PARTNER PORTALU
  • BGK

Referendum w Katalonii: Ruch Autonomii Śląska twierdzi, że to sprawa międzynarodowa

  • MN    2 października 2017 - 09:05
Referendum w Katalonii: Ruch Autonomii Śląska twierdzi, że to sprawa międzynarodowa
RAŚ nie mógł pozostać obojętny wobec narastających konfliktów w Katalonii. (fot. RAŚ)

Ruch Autonomii Śląska twierdzi, że Europa nie może biernie przyglądać się wydarzeniom w Katalonii. Jego zdaniem pat w relacjach Barcelony z Madrytem nie jest tylko wewnętrzną sprawą tych państw.
• Ruch Autonomii Śląska (RAŚ), przyglądając się sytuacji w Katalonii, dostrzega brak chęci dialogu ze strony hiszpańskiego rządu.

• Zdaniem Ruchu wspólnota europejska powinna wypracować zasady i procedury rozwiązywania podobnych konfliktów.

• RAŚ oczekuje od polskiego rządu, że ten stanie w obronie demokratycznych wartości.

W ocenie Ruchu Autonomii Śląska referendum niepodległościowe przeprowadzone 1 października 2017 roku stanowi konsekwencję rozczarowania części katalońskiej społeczności ograniczeniami regionalnej autonomii i demonstrowanego przez rząd w Madrycie braku woli dialogu.

- Inaczej niż Kraj Basków, korzystający z daleko idącej finansowej niezależności od władz centralnych, Katalonia pozbawiona została instrumentów łagodzenia skutków kryzysu ekonomicznego – ocenia RAŚ.

Oceniając hiszpański rząd, RAŚ pisze, że wysłanie do regionu sił policyjnych potwierdza brak woli dialogu i wejście na drogę konfrontacji. Powstrzymanie eskalacji konfliktu nie wydaje się możliwe bez ingerencji międzynarodowej.

Czytaj też: Kraków przyjmie rodzinę z Syrii?

- Przykład emancypujących się regionów Królestwa Hiszpanii pokazuje, że decentralizacja to proces, który winien postępować w miarę wzrostu możliwości i aspiracji regionalnych społeczności. Szersza autonomia Kraju Basków pozwoliła nie tylko skuteczniej rozwiązywać problemy ekonomiczne, ale także zamknąć mroczny rozdział, jakim był terroryzm ETA. Nie przez przypadek dziś miejscem konfrontacji jest zależna finansowo od władz centralnych Katalonia. Pat w relacjach między Barceloną a Madrytem dowodzi, że sporów między państwami Unii Europejskiej a zbuntowanymi prowincjami nie można traktować jako wewnętrznej sprawy tych państw, narażonych na pokusę użycia siły wobec swych obywateli. Wspólnota europejska powinna wypracować zasady i procedury rozwiązywania podobnych konfliktów. Jej obojętność wobec siłowego tłumienia dążeń Katalończyków do samostanowienia odbierana będzie jako wyraz słabości i pogłębi kryzys zaufania wielu Europejczyków do instytucji unijnych – czytamy w stanowisku Ruchu Autonomii Śląska.

Czytaj też: Dopuszczenie do głosu młodych sposobem na depopulację?

Na koniec oświadczenia RAŚ pisze, że od władz Rzeczypospolitej Polskiej oczekuje, że wobec zaistniałego konfliktu twardo staną w obronie zasad demokracji, stanowiących jeden z fundamentów Unii Europejskiej.

Ruch Autonomii Śląska to stowarzyszenie istniejące od 27 lat w woj. śląskim. Głównym celem powstania RAŚ było utworzenie autonomicznego regionu w historycznych granicach Górnego Śląska.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.