PARTNER PORTALU
  • BGK

Referendum w Legionowie: Protokół z wynikami opublikowany

  • MN    6 kwietnia 2017 - 13:57
Referendum w Legionowie: Protokół z wynikami opublikowany
Referendum w Legionowie odbyło się 26 marca 2017 r. (fot. youtube.com)

Wojewoda mazowiecki opublikował protokół z referendum w Legionowie.
• W Dzienniku Urzędowym Województwa Mazowieckiego zamieszczono protokół Miejskiej Komisji ds. Referendum w Legionowie, który zawiera wyniki referendum lokalnego ws. włączenia Legionowa do metropolii warszawskiej.

• Wyniki zostały zamieszczone 10 dni po przeprowadzeniu referendum, choć zdaniem posłów Platformy Obywatelskiej, wojewoda powinien był je opublikować niezwłocznie.

• Wojewoda odpowiada, że nie chce być wciągnięty w polityczny konflikt i tłumaczy, że zwłoka w publikacji wynika z niedopełnienia obowiązków przez samorząd. 

Do publikacji protokołu wzywali wojewodę mazowieckiego politycy Platformy Obywatelskiej. Twierdzili, że wojewoda celowo opóźnia publikację, aby zniechęcić do organizowania podobnych referendów, choć powinien to uczynić niezwłocznie.

Wojewoda tymczasem odpowiada, że nie da się wciągnąć w konflikt polityczny i dodaje, że niedopełnienie zostały obowiązki formalne przez samorząd w Legionowie.

- Zapobiegając próbie wciągnięcia mnie w konflikt polityczny oraz z uwagi na niedopełnienie obowiązków formalnych przez samorząd legionowski, opublikowałem dzisiaj protokół z ustalenia wyniku referendum gminnego z 26 marca 2017 r. - pisze wojewoda Zdzisław Sipiera. 

- Z przykrością stwierdzam również, że posłowie Platformy Obywatelskiej, Pan Andrzej Halicki oraz Pan Jan Grabiec w wyjątkowo swobodny sposób zinterpretowali prawo w tym zakresie. Jest to zdumiewające, uwzględniając fakt, że obydwaj byli ministrami odpowiedzialnymi za administrację publiczną - dodaje.

Czytaj też: Przykład z Legionowa to przełom? O optymizm trudno - referenda w Polsce rzadko się udają

Sipiera argumentuje, że posłowie, którzy powołują się w swoich wypowiedziach na art. 63 Ustawy o referendum lokalnym (który mówi o obowiązku niezwłocznej publikacji protokołu wyniku referendum), nie zauważyli lub przemilczeli, jakie są zasady publikacji. Określa je art. 15 ust.1 Ustawy o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych. Sipiera podkreśla, że mówi on wprost, że akty (również protokoły) do publikacji w dzienniku wojewódzkim muszą być przekazywane w formie dokumentu elektronicznego.

- Pomimo mojego wezwania, Przewodniczący Komisji ds. Referendum w Legionowie nie poświadczył podpisem elektronicznym protokołu. Dlatego dokument ten zostanie poświadczony za zgodność z oryginałem w urzędzie wojewódzkim - pisze wojewoda.

Czytaj też: Urzędy wojewódzkie do likwidacji?

Dodaje, że decyzja o poświadczeniu protokołu w urzędzie wojewódzkim nie zmienia faktu, iż obowiązek przygotowania dokumentów do publikacji, zgodnie z prawem, ciąży na organie kierującym akt do publikacji (w tym przypadku Komisja), a nie na organie publikacyjnym, czyli wojewodzie.

Referendum w Legionowie przeprowadzono w 24 obwodach głosowania. Głosowało 19 058 osób. Frekwencja wyniosła 46,72 proc. Większość głosów oddano przeciw włączeniu gminy do metropolii - 17 793.  

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.