PARTNER PORTALU
  • BGK

Referendum w Raszynie, odwołanie wójta: Nie tylko reforma edukacji

  • bad    3 maja 2017 - 11:52
Referendum w Raszynie, odwołanie wójta: Nie tylko reforma edukacji
Referendum w Raszynie nie jest związane tylko ze złym wdrożeniem reformy oświatowej. Urząd Gminy w Raszynie. Fot. wikipedia

Ogłoszone na 25 czerwca 2017 r. referendum w Raszynie nie jest związane tylko ze złym wdrożeniem reformy oświatowej – podaje pełnomocnik inicjatora referendum.
• 25 czerwca odbędzie się referendum w sprawie odwołania wójta Raszyna Andrzeja Zaręby oraz rady gminy.

• Otrzymaliśmy w tej sprawie informację od pełnomocnika inicjatora referendum.

• Bezpośrednim powodem powołania inicjatywy była niechęć raszyńskich władz do podjęcia uchwały w sprawie przeprowadzenia referendum gminnego dotyczącego włączenia gminy Raszyn do Warszawy – pisze pełnomocnik.

Powstała inicjatywa referendalna mieszkańców gminy Raszyn powołała Społeczny Komitet Referendalny pod nazwą ,,NIE dla przyłączenia Raszyna do Warszawy, TAK dla dobrych szkół”.

Jak wyjaśnia Aneta Wrotna, pełnomocnik inicjatora referendum, bezpośrednim powodem powołania inicjatywy była niechęć raszyńskich władz do podjęcia uchwały w sprawie przeprowadzenia referendum gminnego dotyczącego włączenia gminy Raszyn do m.st. Warszawy, w związku z zamiarem utworzenia metropolitarnej jednostki samorządu terytorialnego.

W tej kwestii mieszkańcy gminy trzykrotnie składali do Rady Gminy wniosek podparty podpisami mieszkańców (13 lutego, 7 marca) oraz 30 marca na sesji Rady Gminy z gotowym projektem uchwały na wzór podjętej w Legionowie.

- Jeszcze w dniu 27 kwietnia br., ponowiliśmy w trakcie sesji Rady Gminy nasz wniosek z prośbą o przychylne rozpatrzenie przez Radę. Niestety Rada Gminy Raszyn nie uszanowała woli mieszkańców wydając jedynie ,,stanowisko” w sprawie, co dla mieszkańców stanowi wyraz realizacji interesu partii rządzącej, a nie troski o dobro i wolę mieszkańców. Nie bez znaczenia pozostaje tu fakt, iż 19 spośród 21 radnych otrzymało swój mandat z poparcia partii PIS, jak i fakt, iż Wójt gminy Raszyn pozostaje członkiem tejże partii – informuje Aneta Wrotna.

Kolejnym powodem, który odzwierciedla hasło referendalne, było niezgodne z wolą mieszkańców wdrożenie reformy oświatowej na terenie gminy Raszyn.

- Mimo podjętej uchwały o przekształceniu gimnazjum w szkołę podstawową (co było zgodne z przeprowadzonymi na terenie gminy konsultacjami), Rada Gminy Raszyn, nie oczekując na opinię Kuratora oświaty uchyliła wydaną przez siebie uchwałę w dniu 27 lutego, podejmując nową uchwałę stanowiącą o włączeniu gimnazjum do istniejącej szkoły podstawowej - tworząc tym samym ,,molocha'', w którym naukę od września 2017 r. rozpocznie ok. 1400 dzieci. Reforma została przeprowadzona przez samorząd (PIS) bez poszanowania woli mieszkańców jak i spełnienia podstawowych założeń związanych z tą reformą jakie obiecywała minister Zalewska – wyjaśnia pełnomocnik.  

- Na powyższe brak przyzwolenia społeczności gminnej, by realizacja partykularnych interesów partii rządzącej odbierała nam jako mieszkańcom głos w decydowaniu o naszych losach i losach naszych dzieci. Żywimy nadzieję, iż w dniu 25 czerwca 2017 r. mieszkańcy zadecydują czy istnieje przyzwolenie na to by lekceważyć suwerena – dodaje Aneta Wrotna.

  

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • dim, 2017-06-24 18:27:06

    Masz rację, chodzi o pieniądze i dobrze sprawowaną władzę w gminie czyli o dobro gminy. Każdy może wyrazić swoje zdanie. Gdyby kontrowersji wśród mieszkańców nie wzbudzał ani wójt, ani rada gmimy - referendum by nie było. To nie jest tak, że decyduje o referendum 5 osób. By się odbyło musiało opowie...dzieć się za nim dużo więcej mieszkańców. A wiec i oni nie zgadzają sie z polityką gminy. Ale o wyniku zdecydują ci, którzy oddadzą swoje głosy 25 czerwca. Ty też możesz wyrazić swoje zdanie oddanym głosem  rozwiń
  • Alicja, 2017-06-06 18:23:26

    Dlaczego grupa 5 kontrowersyjnych osób występuje w imieniu mieszkańców Raszyna. Kto dał rekomendacje do zabierania głosu w naszym imieniu ? Jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o władzę albo o pieniądze a najczęściej o jedno i drugie....