PARTNER PORTALU
  • BGK

Referendum w Raszynie ws. odwołania rady gminy i wójta

  • jk    25 czerwca 2017 - 11:38
Referendum w Raszynie ws. odwołania rady gminy i wójta
Plakat wyborczy Andrzeja Zaręby. Fot. facebook

W niedzielę (25 czerwca) odbędzie się referendum w sprawie odwołania wójta Raszyna Andrzeja Zaręby oraz rady gminy.
W niedzielę (25 czerwca) odbędzie się referendum w sprawie odwołania wójta Raszyna Andrzeja Zaręby oraz rady gminy. Mieszkańcy będą głosować w godz. 7-21.

Na początku marca komitet referendalny w Raszynie rozpoczął zbiórkę pod wnioskiem o odwołanie wójta i rady gminy, a pod koniec kwietnia Komisarz Wyborczy w Warszawie wydał postanowienie o przeprowadzenie referendum.

Jak wynika z postanowienia komisarza wyborczego, mieszkańcy Raszyna odpowiedzą na dwa pytania: "Czy jest Pan/Pani za odwołaniem Rady Gminy Raszyn przed upływem kadencji?" oraz "Czy jest Pan/Pani za odwołaniem Andrzeja Zaręby Wójta Gminy Raszyn przed upływem kadencji?".

Przyczyny referendum

Przypomnijmy, pod koniec lutego na sesji rady gminy Raszyn radni odrzucili uchwałę, która zakładała utworzenie w gminie dwóch szkół podstawowych. Po posiedzeniu rady gminy przewodniczący rady Dariusz Marcinkowski podał się do dymisji, a mieszkańcy Raszyna zapowiedzieli wówczas zorganizowanie referendum i zbiórki podpisów pod wnioskiem o odwołanie rady gminy oraz wójta. Według mieszkańców Raszyna utworzenie jednej szkoły podstawowej spowoduje odebranie dzieciom szans na dobrą edukację.

Referendum w Raszynie nie jest jednak związane tylko ze złym wdrożeniem reformy oświatowej. Jak wyjaśnia Aneta Wrotna, pełnomocnik inicjatora referendum, bezpośrednim powodem powołania inicjatywy była niechęć raszyńskich władz do podjęcia uchwały w sprawie przeprowadzenia referendum gminnego dotyczącego włączenia gminy Raszyn do m.st. Warszawy, w związku z zamiarem utworzenia metropolitarnej jednostki samorządu terytorialnego.

W tej kwestii mieszkańcy gminy trzykrotnie składali do Rady Gminy wniosek podparty podpisami mieszkańców (13 lutego, 7 marca) oraz 30 marca na sesji Rady Gminy z gotowym projektem uchwały na wzór podjętej w Legionowie.

- Jeszcze w dniu 27 kwietnia br., ponowiliśmy w trakcie sesji Rady Gminy nasz wniosek z prośbą o przychylne rozpatrzenie przez Radę. Niestety Rada Gminy Raszyn nie uszanowała woli mieszkańców wydając jedynie ,,stanowisko” w sprawie, co dla mieszkańców stanowi wyraz realizacji interesu partii rządzącej, a nie troski o dobro i wolę mieszkańców. Nie bez znaczenia pozostaje tu fakt, iż 19 spośród 21 radnych otrzymało swój mandat z poparcia partii PIS, jak i fakt, iż Wójt gminy Raszyn pozostaje członkiem tejże partii – informuje Aneta Wrotna. Więcej szczegółów znajdziecie tutaj.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.