PARTNER PORTALU
  • BGK

Referendum w sprawie odwołania wójta i rady gminy Panki

  • PAP/MN    5 marca 2017 - 09:39
Referendum w sprawie odwołania wójta i rady gminy Panki
Oficjalne wyniki poznamy w poniedziałek do południa. (fot. premier.gov.pl)

• Mieszkańcy ponad 5-tysięcznej gminy Panki w powiecie kłobuckim (woj. śląskie) w niedzielnym referendum wypowiadają się na temat odwołania wójta Bogdana Praskiego oraz 15-osobowej rady gminy.

• Referendum zostało ogłoszone na wniosek grupy mieszkańców, zarzucających wójtowi nieprawidłowości w zarządzaniu gminą.
Aby głosowanie było ważne, musi wziąć w nim udział co najmniej trzy piąte wyborców, którzy uczestniczyli w poprzednich wyborach samorządowych - to 1403 osoby. Wyborców uprawnionych do głosowania jest 4143.

Inicjatywa odwołania wójta i rady przed upływem kadencji została zgłoszona jesienią ubiegłego roku, a oficjalny wniosek, poparty podpisami blisko 480 mieszkańców wpłynął w grudniu 2016. Postanowienie o referendum w Pankach komisarz wyborczy w Częstochowie wydał 16 stycznia.

Mieszkańcy gminy Panki głosują w czterech obwodowych komisjach. Lokale wyborcze zostały otwarte o siódmej rano. W częstochowskiej delegaturze Krajowego Biura Wyborczego, dotąd nie było żadnych zakłóceń w przebiegu referendum. Głos można oddać do 21.

Zgodnie z obowiązującymi od lipca ubiegłego roku przepisami, przy referendum w Pankach wykorzystywane są przezroczyste urny oraz koperty na karty do głosowania.

Nieoficjalne wyniki referendum mogą być znane w niedzielę przed północą, oficjalne - w poniedziałek do południa. Szybkość liczenia głosów zależy głównie od wielkości frekwencji. Głosy będą liczone z wykorzystaniem systemu informatycznego.

Czytaj też: CBOS zbadał, czy PiS ma poparcie w ograniczaniu liczby kadencji

Referendum zostało ogłoszone na wniosek grupy mieszkańców, zarzucających wójtowi nieprawidłowości w zarządzaniu gminą. Głośna była też sprawa szantażu na tle obyczajowym, którego ofiarą w ubiegłym roku miał paść wójt - trwa postępowanie policyjne w tej sprawie. Wójt w oświadczeniach wyjaśniał, że jest ofiarą czyjegoś działania, a opublikowany w internecie film z jego rzekomym udziałem jest manipulacją.

Kampania przed referendum miała intensywny przebieg; do udziału w głosowaniu zachęcał mieszkańców Panek m.in. Paweł Kukiz. Doszło też do procesu w trybie wyborczym, a strony sporu formułowały liczne zarzuty pod adresem przeciwników.

Bogdan Praski zarządza gminą Panki od dwóch kadencji. W wyborach wójta w listopadzie 2014 r. zwyciężył w pierwszej turze z poparciem 1190 wyborców (52,08 proc.). W głosowaniu wzięło wówczas udział ponad 2,3 tys. wyborców na blisko 4,2 tys. uprawnionych do głosowania. Praski, reprezentujący komitet wyborczy Polskiego Stronnictwa Ludowego, pokonał trzech kontrkandydatów. Komitet PSL zdecydowanie zwyciężył również w wyborach do rady gminy.

Czytaj też: Będzie referendum w sprawie odwołania wójta Raszyna?

Panki są gminą wiejską o powierzchni ok. 55 km kw., położoną w północno-zachodniej części woj. śląskiego, w powiecie kłobuckim. Przed 1999 r. gmina należała do woj. częstochowskiego. W Pankach mieszka 5072 osób.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.