PARTNER PORTALU
  • BGK

Referendum w sprawie powiększenia granic Warszawy na początku wiosny

  • MN    6 lutego 2017 - 14:13
Referendum w sprawie powiększenia granic Warszawy na początku wiosny
Referendum ma się odbyć 26 marca. (fot. premier.gov.pl)

• W poniedziałek, 6 lutego, radni stolicy podjęli uchwałę o przeprowadzeniu referendum gminnego dotyczącego zmiany ustroju Warszawy.

• Referendum planowane jest 26 marca br. i związane jest z poselskim projektem ustawy o zmianie ustroju stolicy.

• Za przeprowadzeniem referendum głosowały 34 osoby, 19 było przeciw.
Pytanie w referendum będzie brzmiało: „Czy jest Pan/Pani za zmianą granic Miasta Stołecznego Warszawy poprzez dołączenie kilkudziesięciu sąsiednich gmin?”. Pod pytaniem umieszczone będą dwa warianty odpowiedzi: „TAK”/ „NIE”. Referendum planowane jest na niedzielę, 26 marca 2017 r.

W zeszłym tygodniu dotarła do opinii publicznej wiadomość o planowanych zmianach ustroju m.st. Warszawy.

- Rozpoczęty proces legislacji nie tylko narusza ideę samorządności, ale także rażąco łamie postanowienia Europejskiej Karty Samorządu Lokalnego, która w przypadku zmian administracyjnych gmin gwarantuje mieszkańcom wyrażenie swojej woli. Projekt ustawy jest niekonstytucyjny i jest przejawem braku szacunku dla przepisów ustrojowych kształtujących podstawy samorządności, ale przede wszystkim mieszkańców naszych miast i gmin - pisze stołeczny ratusz.

Urzędnicy tłumaczą, że prezydent Warszawy w myśl projektu byłby wybierany przez mieszkańców okolicznych gmin, natomiast mieszkańcy Warszawy nie mieliby wpływu na to, kto zostanie wybrany na burmistrza w okolicznych miastach. Tym samym o sprawach stolicy decydowaliby ci, którzy w niej nie mieszkają. 

Czytaj też: Powiększenie Warszawy: Jacek Sasin w ogniu krytyki w Ożarowie Mazowieckim

W sprawie zorganizowania referendum dotyczącego powiększenia granic stolicy głosowali w poniedziałek stołeczni radni na nadzwyczajnej sesji. Za przeprowadzeniem referendum głosowały 34 osoby, 19 było przeciw. 

W środę, 8 lutego, w Teatrze Powszechnym odbędzie się spotkanie otwarte dla mieszkańców, podczas którego przedstawione zostaną podstawowe założenia poselskiego projektu Ustawy o ustroju miasta stołecznego Warszawy. Zastępca prezydent Warszawy Michał Olszewski będzie odpowiadał na pytania mieszkańców stolicy.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • Samorządowiec, 2017-02-07 10:37:46

    "Czy jest Pan/Pani za zmianą granic Miasta Stołecznego Warszawy poprzez dołączenie kilkudziesięciu sąsiednich gmin?". A gdzie do diaska jest w projekcie ustawy mowa o łączeniu gmin? Tam jest mowa o zadaniach i to tylko niektórych powiatowych. Szanowni Radni Warszawy kto was ubezwłasnowolni...ł?  rozwiń
  • uważny, 2017-02-07 08:54:52

    Prezydenta Warszawy powinni wybierać wszyscy Polacy! W końcu Warszawa jest przecież stolicą Polski, a więc wszystkich Polaków!