PARTNER PORTALU
  • BGK

Referendum w sprawie prezydenta Starachowic

  • PAP    1 września 2011 - 19:12
Referendum w sprawie prezydenta Starachowic

Świętokrzyski poseł PiS Krzysztof Lipiec chce przekonywać radnych Starachowic do podjęcia uchwały o referendum w sprawie odwołania podejrzanego o korupcję prezydenta miasta.
W przyszłym tygodniu radni zadecydują, czy zostanie zwołana nadzwyczajna sesja.

Czytaj też: Coraz więcej szczegółów sprawy prezydenta Starachowic

We wtorek krakowski sąd aresztował na trzy miesiące prezydenta Starachowic Wojciecha B. (zabierz głos/oceń prezydenta) Wniosek w tej sprawie złożyła prowadząca śledztwo Prokuratura Apelacyjna w Krakowie.

Prokuratura zarzuciła B., że przyjął łącznie 96 tys. zł łapówek. Zarzuty korupcyjne mają związek z działalnością spółek komunalnych w Starachowicach w latach 2008-2010.

Czytaj też: Prezydent Starachowic został aresztowany

Jak powiedział w czwartek przewodniczący starachowickiej rady miejskiej Zbigniew Rafalski, na początku przyszłego tygodnia podczas konwentu szefów ugrupowań zasiadających w radzie zapadnie decyzja, czy zostanie zwołana nadzwyczajna sesja gremium. Zgodnie z harmonogramem pracy rady, najbliższa sesja ma się odbyć 30 września.

Jak tłumaczył Rafalski, radni muszą przeanalizować sytuację prawną, dotyczącą zarządzania miastem, w związku z aresztowaniem prezydenta.

Dodał, że z pismem w tej sprawie wystąpił do wojewody świętokrzyskiego. Przewodniczący nie wykluczył, że podczas spotkania radnych może pojawić się wniosek o podjęcie podczas sesji uchwały w sprawie referendum, dotyczącego odwołania prezydenta.

Do zwołania nadzwyczajnej sesji i przegłosowania uchwały o referendum chce namawiać rajców lider starachowickiego PiS, poseł Krzysztof Lipiec, bo – w jego opinii – „nie może być tak, żeby prezydent zarządzał miastem zza krat”.

„To nie jest tak, że trzeba czekać na prawomocny wyrok sądu (taki wyrok pozbawia prezydenta mandatu). Wyrok przesądzi, czy zarzuty prokuratorskie się potwierdzą.

Już to, że Wojciech B. ściągnął swoimi poczynaniami na garb Starachowic agentów CBA, jego spektakularne zatrzymanie, aresztowanie, jest poważnym przyczynkiem do tego, by takie osoby mocą demokratycznych procedur eliminować z życia publicznego” – powiedział Lipiec.

W opinii posła najlepiej dla miasta i mieszkańców byłoby – ze względu na koszty zorganizowania referendum – gdyby prezydent sam zrezygnował ze stanowiska, a jeżeli tak się nie stanie, należy ogłosić referendum dotyczące jego odwołania. Podkreślił, że głosowanie przeprowadzone z inicjatywy rady miejskiej wymaga jedynie uchwały, a w przypadku inicjatywy społecznej – zbierania podpisów, co wymagałoby więcej czasu.

Zgodnie z Ustawą o referendum lokalnym oraz Ustawą o samorządzie gminnym rada miasta może podjąć uchwałę o przeprowadzeniu referendum w sprawie odwołania prezydenta – z innych przyczyn niż nieudzielenie absolutorium – przed upływem jego kadencji, na wniosek przynajmniej 1/4 części radnych. Uchwałę o referendum musi przegłosować 3/5 radnych.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.