PARTNER PORTALU
  • BGK

Referendum w Szczekocinach nieważne

  • PAP/JL    8 sierpnia 2016 - 07:09
Referendum w Szczekocinach nieważne
Krzysztof Dobrzyniewicz nadal będzie burmistrzem Szczekocin. Fot. Mat. prasowe

Referendum w sprawie odwołania burmistrza oraz rady gminy Szczekociny jest nieważne z powodu zbyt niskiej frekwencji.
7 sierpnia późnym wieczorem do pełnych wyników referendum brakowało jeszcze wyników z kilku obwodów, jednak wszystko wskazuje na to, że nie mogą one już poprawić frekwencji na tyle, by wyniki głosowania były wiążące.

Aby referendum było ważne, musiało wziąć w nim udział co najmniej trzy piąte wyborców, którzy uczestniczyli w poprzednich wyborach samorządowych – to 2459 osób w przypadku odwołania burmistrza oraz 2456 w przypadku rady. Oznaczałoby to frekwencję na poziomie 35 proc. uprawnionych, podczas gdy w niedzielnym głosowaniu uczestniczyło – według wstępnych, cząstkowych danych – ok. 8,3 proc. uprawnionych do głosowania mieszkańców gminy.

Inicjatywa odwołania burmistrza Krzysztofa Dobrzyniewicza i rady przed upływem kadencji zrodziła się w kwietniu tego roku. Postanowienie o referendum w Szczekocinach komisarz wyborczy w Częstochowie wydał 17 czerwca. Mieszkańcy Szczekocin głosowali w 12 obwodowych komisjach, od siódmej rano do 21. Głosowanie przebiegło spokojnie.

Referendum w Szczekocinach było pierwszym w regionie, w którym zastosowano obowiązujące od 1 lipca tego roku przepisy ordynacji nakazujące wykorzystanie przezroczystych urn oraz kopert na karty do głosowania.

Referendum zostało ogłoszone na wniosek grupy mieszkańców, którzy zarzucali władzom gminy m.in. nadmierne, sięgające 14 mln zł zadłużenie Szczekocin, prowadzące – według inicjatorów głosowania – do utraty płynności finansowej. Inne zarzuty dotyczyły m.in. polityki inwestycyjnej, gospodarowania finansami i przerostu zatrudnienia w urzędzie gminy.

Burmistrz odpierał zarzuty – w apelu przed referendum zwrócił się o prowadzenie uczciwej kampanii referendalnej i niepodawanie nieprawdziwych informacji na temat działań samorządu. W liście do mieszkańców Dobrzyniewicz wskazał m.in. że zadłużenie gminy spada, a zatrudnienie w urzędzie w obecnej kadencji jest mniejsze niż w poprzedniej. Zaapelował, by mieszkańcy nie brali udziału w referendum.

W wyborach burmistrza Szczekocin w listopadzie 2014 r. swoje głosy oddało blisko 4,1 tys. wyborców na blisko 6,8 tys. uprawnionych do głosowania. Krzysztof Dobrzyniewicz z komitetu „Razem dla rozwoju gminy” zwyciężył w pierwszej turze z poparciem ponad 2,1 tys. wyborców (53,2 proc.). Pokonał dwóch kontrkandydatów. Komitet burmistrza zdobył również zdecydowaną przewagę w radzie gminy.

Szczekociny położone są w woj. śląskim, na obszarze Niecki Włoszczowskiej, nad rzeką Pilicą. Krzyżują się tu drogi krajowe łączące Katowice z Kielcami oraz Kielce z Częstochową. W mieście mieszka niespełna 4 tys. osób, a drugie tyle w sołectwach na terenie gminy.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.