PARTNER PORTALU
  • BGK

Referendum ws. odwołania wójta Ełku

  • PAP/AS    8 maja 2016 - 10:28
Referendum ws. odwołania wójta Ełku
Ełk (fot. Akir/ Wikipedia/CC BY-SA 3.0)


Mieszkańcy mazurskiej gminy Ełk decydują w niedzielę w referendum, czy wójt Tomasz Osewski powinien zostać odwołany przed upływem kadencji. Lokale 12 komisji obwodowych, w których odbywa się głosowanie, będą czynne do godz. 21.
Jak poinformowała PAP dyrektor Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Olsztynie Dorota Białowąs, głosowanie rozpoczęło się o godz. 7 w 11 obwodowych komisjach ds. referendum. Natomiast w tzw. odrębnej komisji obwodowej, utworzonej w domu pomocy społecznej, głosowanie rozpocznie się - zgodnie z uchwałą tej komisji - o godz. 10.

Białowąs dodała, że jedna z obwodowych komisji przed rozpoczęciem pracy znalazła przed swoim lokalem ulotki, które uprzątnęła. Jak mówiła, w sobotę kilkukrotnie naruszono ciszę referendalną poprzez rozrzucanie ulotek i zrywanie plakatów.

Niedzielne głosowanie w gminie Ełk jest pierwszym w tej kadencji samorządu gminnym referendum odwoławczym w okręgu olsztyńskim.

Pytanie, na które odpowiadają mieszkańcy gminy, brzmi: "Czy jest Pan/Pani za odwołaniem Tomasza Osewskiego Wójta Gminy Ełk przed upływem kadencji?".

Referendum będzie ważne, jeśli weźmie w nim udział nie mniej niż 3/5 liczby osób uczestniczących w wyborach bezpośrednich wójta Ełku jesienią 2014 roku. Wzięło w nich wówczas udział (II tura) 3528 osób. Do uznania ważności referendum wymagany jest więc udział 2117 osób.

Osewski jest wójtem Ełku pierwszą kadencję. W 2014 r. wygrał wybory na to stanowisko w II turze, uzyskując ponad 53,2 proc. głosów. Startował z własnego komitetu.

Do zakończenia niedzielnego głosowania na terenie gminy obowiązuje cisza referendalna. Oznacza to zakaz jakiejkolwiek agitacji i publikacji materiałów, które mogłyby być uznane za materiał referendalny.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.