PARTNER PORTALU
  • BGK

Reforma obrony cywilnej: Będą nowe obowiązki dla samorządów

  • PAP/AT    14 kwietnia 2016 - 07:44
Reforma obrony cywilnej: Będą nowe obowiązki dla samorządów
Jarosław Zieliński zapowiada, że projekt dot. obrony jeszcze w tym roku trafi do Sejmu (Jarosław Zieliński, fot.mswia.gov.pl)

• Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej rozpoczęła prace nad projektem ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej.
• Precyzuje on m.in. zasady powoływania formacji obrony cywilnej w terenie.
• Wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński zapowiada, że projekt jeszcze w tym roku trafi do Sejmu.
Na konieczność zreformowania systemu obrony cywilnej kraju zwraca uwagę raport Najwyższej Izby Kontroli z 2012 roku. Według NIK obrona cywilna istnieje tylko na papierze, plany jej działania są niekompletne i nieaktualne, w wielu samorządach w ogóle nie powołano tych formacji.

"Nad projektem trwają intensywne prace. To jest jeden z naszych priorytetów. W tym roku projekt trafi do Sejmu. Chcemy dokładnie opisać cały system. Ta ustawa musi być odpowiedzią na współczesne zagrożenia" - powiedział wiceszef MSWiA na posiedzeniu sejmowej komisji administracji i spraw wewnętrznych.

Komendant główny PSP i szef Obrony Cywilnej Kraju st. bryg. Leszek Suski poinformował, że po objęciu stanowiska polecił przygotowanie raportu na temat działalności OCK w latach 2008-2015. Jak dodał, zawiera on m.in. ocenę stanu obrony cywilnej w Polsce. "Problem obrony cywilnej w naszym kraju nie jest rozwiązany od ponad 20 lat" - powiedział Suski.

Jak poinformował, powołany w lutym w KG PSP zespół przedstawił projekt ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej. W połowie marca projekt został skierowany m.in. do wojewodów z prośbą o nadesłanie uwag. "Ostatnie uwagi wpłynęły we wtorek. Po ich analizie projekt zostanie skierowany do MSWiA - powiedział Suski.

Propozycje mają doprecyzować obowiązki wójtów, starostów, marszałków województw oraz wojewodów w zakresie ochrony ludności i obrony cywilnej. "Projekt usuwa niejasności w dotychczasowym działaniu obrony cywilnej i zapewnia przystosowanie ich zadań do współczesnych zagrożeń" - powiedział komendant.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.