PARTNER PORTALU
  • BGK

Reklamy na słupach? Poznań ma na nie sposób

  • JS    21 września 2017 - 22:07
Reklamy na słupach? Poznań ma na nie sposób
Wspólne usuwanie plakatów zainteresowało wielu mieszkańców (fot. poznan.pl)

Nieestetyczne, oblepione plakatami słupy od lat były problemem Poznania. Na niektórych z nich warstwa starych, wyblakłych reklam sięgała nawet centymetra. W 2015 roku z miasto postanowiło rozprawić się z tą sytuacją.
Z inicjatywy Macieja Wudarskiego, zastępcy prezydenta Poznania powstała kampania "Czyste słupy". Jej celem było zaangażowanie poznaniaków w akcję "oczyszczania" miasta oraz uświadomienie im jak szpecące są plakaty oraz jak kosztowne jest ich usuwanie.- Kiedy na przełomie roku 2014/2015 przejmowaliśmy odpowiedzialność za miasto stan słupów trakcyjnych był fatalny. Zastanawialiśmy się jak to zrobić, żeby nie tylko oczyścić te słupy, ale też by nie dochodziło do ponownego ich plakatowania. Padł wtedy pomysł kampanii społecznej. Jak się później okazało licznie włączyli się w nią zarówno urzędnicy, jak i mieszkańcy Poznania - mówi Maciej Wudarski, zastępca prezydenta Miasta Poznania.

Trwająca dwa lata kampania odniosła ogromny sukces. Wspólne usuwanie plakatów zainteresowało wielu mieszkańców. Poświęcili oni swój wolny czas dla Poznania i dzięki ich pomocy plakaty zostały usunięte z ponad 50 słupów trakcyjnych w rejonie pl. Wolności oraz ulic 27 Grudnia i Fredry. W oczyszczaniu brał udział także prezydent Jacek Jaśkowiak. W 2016 roku akcja została powtórzona. Plakaty zniknęły z ponad 80 słupów trakcyjnych przy ul. Podgórnej, Al. Marcinkowskiego i Strzeleckiej.

W celu uświadomienia, że nielegalne plakaty nie będą już tolerowane władze miasta podjęły także rozmowy z organizatorami imprez. W umowach zawarto zapisy, że wszelkie działania reklamowe muszą być zgodne z prawem, a materiały promocyjne mogą się pojawiać tylko w miejscach do tego przeznaczonych i za zgodą dysponentów tych miejsc.

W ramach podziękowania mieszkańcom za zaangażowanie w kampanię "Czyste słupy" w Urzędzie Miasta Poznania stanęła wystawa zdjęć "Wspólnie dla miasta". Jest to forma pokazania dotychczasowych dokonań oraz zachęta do dalszej walki z nielegalnymi plakatami. Poznaniacy mają okazję zobaczyć jak wyglądały słupy przed oczyszczeniem oraz jak pięknie komponują się z przestrzenią miejską czyste i przemalowane. Wystawa znajduje się na parterze UM, przy pokoju radnych, i będzie dostępna dla zwiedzających do końca wrześni.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.