PARTNER PORTALU
  • BGK

Rekomendacje NIK ws. problemu bezpańskich zwierząt

  • MIW    16 lutego 2018 - 09:06
Rekomendacje NIK ws. problemu bezpańskich zwierząt
Konieczne jest znakowanie i rejestrowanie wszystkich zwierząt domowych - uważa prezes NIK (fot. Pixabay.com)

Konieczne jest znakowanie i rejestrowanie wszystkich zwierząt domowych, upowszechnianie zabiegów kastracji lub sterylizacji zwierząt (zarówno tych przebywających w schroniskach, jak i posiadających właścicieli) oraz działania edukacyjno-popularyzatorskie na rzecz kształtowania właściwego stosunku do ochrony zwierząt – takie rekomendacje przedstawił Krzysztof Kwiatkowski, prezes Najwyższej Izby Kontroli.
  • Prezes NIK podkreślił, że nie można rozwiązać problemu bezpańskich zwierząt, ograniczając się jedynie do ich wyłapywania i umieszczaniach w schroniskach. Tymczasem właśnie do tego sprowadza się obecnie działalność większości polskich samorządów.
  • Według szefa Izby wdrożenie proponowanych rozwiązań pozwoli nie tylko ograniczyć cierpienie zwierząt, ale zmniejszyć też wydatki przeznaczane na opiekę nad bezpańskimi psami i kotami.
  • - Skuteczność tego kierunku potwierdzają doświadczenia krajów Europy Zachodniej, w których bezdomnych zwierząt praktycznie już nie ma. Także polskie powiaty, które zdecydowały się obrać tę drogę, potwierdzają jej efektywność – przekonuje w swym oświadczeniu NIK.

Okazją do przedstawienia rekomendacji była odbywająca się w Krakowie konferencja NIK poświęcona problemowi bezdomnych zwierząt. Do tej pory podobne konferencje odbyły się w Kielcach, Olsztynie, Białymstoku, WarszawieŁodzi, Lublinie, RzeszowieGdańsku (docelowo mają odbyć się we wszystkich miastach wojewódzkich). Celem tych spotkań jest wskazywanie samorządom i zainteresowanym instytucjom dobrych praktyk w zakresie ochrony zwierząt i walki z ich bezdomnością.

Czytaj: Bezpańskie psy: centralna ewidencja załatwi sprawę?

W trakcie swego wystąpienia prezes NIK podkreślił, że nie można rozwiązać problemu bezpańskich zwierząt, ograniczając się jedynie do ich wyłapywania i umieszczaniach w schroniskach. Tymczasem właśnie do tego sprowadza się obecnie działalność większości polskich samorządów. Jak przekonywał wdrożenie zaproponowanych rozwiązań pozwoli nie tylko ograniczyć cierpienie zwierząt, ale znacząco zmniejszyć także wydatki przeznaczane na opiekę nad bezpańskimi psami i kotami.

- Skuteczność tego kierunku potwierdzają doświadczenia krajów Europy Zachodniej, w których bezdomnych zwierząt praktycznie już nie ma. Także polskie powiaty, które zdecydowały się obrać tę drogę, potwierdzają jej efektywność – przekonuje w swym oświadczeniu NIK.

Obecnie – jak stwierdza Izba - zjawisko bezdomności zwierząt w Polsce nie tylko nie maleje, ale wręcz rośnie. Na koniec 2011 roku w Polsce było 150 schronisk, a po czterech latach było ich już 184. Na koniec 2015 r. przebywało w schroniskach ponad 105 tysięcy psów, to jest o ponad 5 proc. więcej niż cztery lata wcześniej i ponad 24 tysiące kotów, to jest blisko 18 proc. więcej niż na koniec roku 2011.×
KOMENTARZE (1)

  • Leszek Antoni, 2018-02-17 09:03:26

    Ale zanim to zrobi wiele bezpańskich i porzuconych zwierząt trafi niestety na ulice i pod czyjeś posesje tworząc nadal problem!