PARTNER PORTALU
  • BGK

Rekonstrukcja rządu. Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego. Co zmieni Minister Joachim Brudziński

  • pt/mw    9 stycznia 2018 - 14:43
Rekonstrukcja rządu. Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego. Co zmieni Minister Joachim Brudziński
Posiedzenia Komisji Wspólnej w MSWiA (fot. MSWiA_GOV_PL)

Mariusz Błaszczak jako Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji nie zapisał się dobrze w pamięci samorządowców. Jego następca to jednak wielka niewiadoma, także w kontekście prac Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu.
  • Na stanowisku szefa MSWiA Mariusza Błaszczaka zastąpił Joachim Brudziński.
  • Samorządowcy ostrożnie wypowiadają się o tej zmianie.
  • Nadzieję na dobrą współpracę w KWRiST upatrują raczej w kontynuacji działań wiceministra Sebastiana Chwałka.

Na czele MSWiA Błaszczaka zastąpił Joachim Brudziński. Na pewno za tym pierwszym w samorządach nikt płakać nie będzie. Błaszczak zasłynął kilkoma wypowiedziami, które oburzyły środowiska lokalne. Najgłośniejsze było stwierdzenie, że to wójtowi i burmistrzowie są winni opóźnieniom w udzielaniu pomocy poszkodowanym przez nawałnice latem ub. roku.

Czytaj: Rekonstrukcja rządu Mateusza Morawieckiego

- W województwie pomorskim samorządy, zdominowane przez Platformę Obywatelską, niestety wykorzystują tę tragedię do tego, żeby uderzyć w rząd – mówił m.in. szef MSWiA.

Źle, za poprzedniego ministra, układała się także współpraca w Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu.

Pytanie czy teraz będzie lepiej?

- Jak zwykle to się okaże w praktyce – mówi dyrektor biura w Związku Miast Polskich Andrzej Porawski. – Tym bardziej, że o panu Brudzińskim trudno coś powiedzieć, bo jest znany raczej z działalności parlamentarnej, chyba do tej pory takiej funkcji wykonawczej nie pełnił, więc trudno cokolwiek przewidywać.

Czytaj: Rząd bez Ministerstwa Cyfryzacji, a na horyzoncie RODO

Andrzej Porawski dodaje jednak: - Pan minister Brudziński znany jest z tego, że nie unika ostrych wypowiedzi, a ponieważ my też czasami się postawimy, nie jest wykluczone, że wcześniej czy później jakaś kosa trafi na jakiś kamień.

Zdaniem dyrektora ZMP ważne jest, by w ogóle nowy minister zauważał samorządy i ich problemy: - Bo z ministrem Błaszczakiem rzadko mieliśmy okazję się spotykać, z czasem na szczęście sprawami samorządów zajął się wiceminister Chwałek i tu mamy dobre doświadczenia. Pytanie jednak jak nowy szef podzieli pracę w MSWiA.

Na rolę Sebastiana Chwałka zwraca uwagę także poseł Andrzej Maciejewski, przewodniczący sejmowej Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej.

Jak mówi, o sytuację w Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego jest spokojny.

- W MSWiA pozostał wiceminister Sebastian Chwałek, a to on jest delegowany do zajmowania się sprawami samorządowymi – tłumaczy.

Prezydent Nowej Soli Wadim Tyszkiewicz nie ma najlepszego zdania o Brudzińskim jako szefie MSWiA

- Będzie chyba jeszcze ciężej (niż z Błaszczakiem – przyp. red.). Joachim Brudziński słynie z ostrych, bezpardonowych wypowiedzi. Jest arogancki i bezczelny. Gdybym miał oceniać tę zmianę w kategorii plusów i minusów, to powiedziałbym, że to potrójny minus – mówi.

Przewodniczący Związku Gmin Wiejskich Michał Olszewski z kolei ze spokojem przyjął zmianę na stanowisku szefa resortu administracji.

- W Komisji Wspólnej skupiamy się na konkretnych problemach, a nie na polityce, tak więc tu większej różnicy pewnie nie zauważymy – mówi.

Bardzo dobre zdanie o nowym ministrze ma za to prezydent Stalowej Woli:

- Znam Joachima Brudzińskiego jako kompetentnego i bardzo merytorycznego rozmówcę. Ważne jest też, że będzie miał w ramach partii odpowiednią pozycję polityczną do wprowadzania zmian – mówi nam Lucjusz Nadbereżny.

 

 

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.