PARTNER PORTALU
  • BGK

Reprywatyzacja: Hanna Gronkiewicz-Waltz apeluje o dużą ustawę reprywatyzacyjną

  • MN    29 czerwca 2017 - 12:50
Reprywatyzacja: Hanna Gronkiewicz-Waltz apeluje o dużą ustawę reprywatyzacyjną
Prezydent stolicy podkreśla, że razem ze swoimi urzędnikami współpracuje ze służbami, które mają wyjaśnić wątpliwości związane z reprywatyzacją w Warszawie. (fot. Facebook)

Hanna Gronkiewicz-Waltz napisała oświadczenie, w którym szeroko odnosi się do zamieszania wokół afery reprywatyzacyjnej i pracy komisji weryfikacyjnej.
• Gronkiewicz-Waltz wypomina PiS-owi, że ten nie zagłosował za wejściem małej ustawy reprywatyzacyjnej w Warszawie, która funkcjonuje obecnie dzięki głosom PO i PSL.

• Podkreśla przy tym, że zarówno ona jak i jej urzędnicy cały czas współpracują z odpowiednimi służbami ws. reprywatyzacji, a także z komisją.

• Apeluje jednak, aby dać pracować sędziom i prokuratorom. Przypomina też o konieczności wprowadzenia dużej ustawy reprywatyzacyjnej.

Gronkiewicz-Waltz pisze, że nieruchomość przy ul. Twardej 8 i 10, którą zajmuje się komisja jest własnością m.st. Warszawy. - Gimnazjum przy ul. Twardej działa przy ul. Żywnego, a jeśli można mówić o likwidacji tego i wszystkich innych gimnazjów w kraju, to jedynie przez Prawo i Sprawiedliwość poprzez tzw. reformę edukacji- pisze prezydent Warszawy.

PiS nie zagłosował za małą ustawą reprywatyzacyjną

Prezydent stolicy dodaje, że od września 2016 r. miasto korzysta z zapisów „małej” ustawy reprywatyzacyjnej.

Jak dodaje, gdyby weszła ona w życie wcześniej, miasto mogłoby odmówić decyzji zwrotowej  m.in. nieruchomości przy ul. Twardej. Nowe przepisy umożliwiają ochronę szkół, żłobków, przedszkoli, terenów zieleni, z kolei uniemożliwiają oszustwa z wykorzystaniem 120-letnich kuratorów.

Czytaj też: Gronkiewicz-Waltz nie stawiła się na przesłuchanie przed komisją weryfikacyjną

- Dlaczego o tym dziś mówię? Otóż ani przewodniczący Jaki, ani minister Ziobro, ani nawet prezes Kaczyński  - zresztą jak zdecydowana większość posłów Prawa i Sprawiedliwości - nie zagłosowali za wejściem w życie „małej” ustawy reprywatyzacyjnej – zaznacza Gronkiewicz-Waltz. 

Ratusz nie odwraca się od problemu reprywatyzacji

Prezydent stolicy podkreśla, że razem ze swoimi urzędnikami współpracuje ze służbami, które mają wyjaśnić wątpliwości związane z reprywatyzacją w Warszawie, przekazuje wszystkie niezbędne informacje, zgłasza do prokuratury sprawy, które należy dokładniej zbadać.

- Dziś obecna prokuratura tylko w tym roku umorzyła już ponad 20 postępowań związanych z postępowaniami zwrotowymi. Umorzyła, nie znajdując żadnych nieprawidłowości. I o ile każde wszczęcie postępowania odbywało się w błysku fleszy, to o umorzeniach niewiele słyszeliśmy – pisze prezydent Warszawy i dodaje, że jeśli jednak zajdzie taka potrzeba, złoży zeznania przed każdym konstytucyjnym organem  - sędzią czy prokuratorem, pod rygorem odpowiedzialności karnej.

Spór kompetencyjny powinien rozstrzygnąć NSA

Hanna Gronkiewicz-Waltz w poniedziałek, 26 czerwca, złożyła do Naczelnego Sądu Administracyjnego wniosek o rozstrzygnięcie sporu kompetencyjnego. Podkreśla, że prezydent m.st. Warszawy jako organ nie może być stroną w postępowaniu, w którym ocenie podlega wydana przez niego decyzja administracyjna i z tego względu nie może składać zeznań w charakterze strony. Wynika to z zasady niepołączalności ról procesowych organu i strony postępowania.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Wito-r., 2017-06-29 13:45:36

    Dlaczego media "niezależne"nie komentują i nie wyjaśniają uzasadnienia pani prezydent na temat Małej Ustawy Reprawatyzacyjnej? na której pracuje niekonstytucyjna komisja?