PARTNER PORTALU
 • BGK

Reprywatyzacja: Hanna Gronkiewicz-Waltz wezwana na przesłuchanie. Kiedy ma się stawić?

 • PAP/AT    13 czerwca 2017 - 09:58
Reprywatyzacja: Hanna Gronkiewicz-Waltz wezwana na przesłuchanie. Kiedy ma się stawić?
Zdaniem Jakiego, jeżeli Gronkiewicz-Waltz się nie stawi na przesłuchanie, to wpisuje się w ten fatalny wizerunek Warszawy (Patryk Jaki, fot. MS/twitter)

Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz została wezwana do stawienia się przed komisją - poinformował szef komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji Patryk Jaki.

• Szef komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji Patryk Jaki poinformował, że Hanna Gronkiewicz-Waltz została wezwana do stawienia się przed komisją.

• Pani prezydent jest wezwana na konkretny dzień, bodajże na 28 czerwca - poinformował.

• Jego zdaniem, jeżeli Gronkiewicz-Waltz się nie stawi, to wpisuje się w ten fatalny wizerunek Warszawy.

"Jeżeli nam naprawdę zależy na Warszawie i na tym, żeby nie była postrzegana jako eldorado dla złodziei i bandytów (...), żebyśmy odbudowali wizerunek tego miasta, to pani prezydent powinna stawić się na komisji i pokazać jak było" - mówił Jaki w TVN24.

Jego zdaniem, jeżeli Gronkiewicz-Waltz się nie stawi, "to wpisuje się w ten fatalny wizerunek Warszawy". "Komisja może sięgnąć do mocniejszych instrumentów i poprosić o pomoc w tym zakresie prokuratora, ale podkreślam - nie chciałbym tego robić" - powiedział.

"Nie robię tego dlatego, że to jest polityk Platformy Obywatelskiej, tylko dlatego, że przez wiele lat, na swoją własną prośbę, nadzorowała biuro, które odpowiadało za te wszystkie złodziejskie reprywatyzacje. Tylko ona dysponuje wiedzą publiczną, która może być przydatna komisji" - tłumaczył Jaki.

Gronkiewicz-Waltz, pytana w połowie maja o ocenę komisji weryfikacyjnej, powiedziała: "Uważam, że komisja jest niekonstytucyjna". Wskazała, że taką opinię wydał m.in. Rzecznik Praw Obywatelskich. Według niej nie ma gdzie sprawdzić konstytucyjności komisji, bo Trybunał Konstytucyjny jest "atrapą".

"W związku z tym nie mam zamiaru stawić się (przed komisją), bo jest niekonstytucyjna" - podkreśliła wówczas Gronkiewicz-Waltz. Zapytana, czy nie boi się tego, że minister sprawiedliwości będzie próbował doprowadzić ją mimo wszystko przed komisję, Gronkiewicz-Waltz odparła: "Niech próbuje".

Komisja weryfikacyjna, jako organ administracji, ma badać zgodność z prawem decyzji administracyjnych ws. reprywatyzacji warszawskich nieruchomości. Może utrzymać w mocy decyzję reprywatyzacyjną (uznać słuszność zwrotu nieruchomości), albo uchylić ją i podjąć decyzję merytoryczną, która pozwoli odebrać bezprawnie pozyskaną nieruchomość. Będzie też mogła uchylić decyzję reprywatyzacyjną i przekazać sprawę do ponownego rozpatrzenia organowi, który ją wydał, wraz z wiążącymi wskazaniami co do dalszego postępowania. Komisja zajmie się weryfikacją reprywatyzacji budynków m.in. przy ulicach: Zielnej 7, Złotej 17 i 19 oraz Noakowskiego 16.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (5)

 • nawlik, 2017-06-14 15:15:10

  Licze ze cała sprawa sie pozytywnie zakończy
 • irnas, 2017-06-14 14:57:57

  Maglować temat tej działki i wzywac HGW to mogą przez najbliższe pół roku. Robią to głównie w momencie kiedy chca napsuć krwi przeciwko po przed wyborami
 • szymon, 2017-06-14 14:40:23

  Przede wszystkim trzeba się zastanowić, dlaczego nie bierze sie koronnych spraw, które miały miejsce nawet 10 lat temu.