PARTNER PORTALU
  • BGK

Reprywatyzacja: Jóźwiak złożył trzy zawiadomienia do prokuratury

  • pt/pap    1 września 2016 - 15:13
Reprywatyzacja: Jóźwiak złożył trzy zawiadomienia do prokuratury

Jarosław Jóźwiak (fot: um.warszawa.pl)

Do Prokuratury Okręgowej w Warszawie wpłynęły pod koniec sierpnia trzy zawiadomienia od wiceprezydenta Warszawy Jarosława Jóźwiaka ws. stołecznych reprywatyzacji – poinformowała prokurator Magdalena Sowa.
Jedno z zawiadomień złożone zostało w oparciu o artykuł opublikowany na początku lipca w tygodniku "W sieci" oraz na portalu internetowym pt. "przekręty na miliony". Wniosek o wszczęcie postępowania i dokonanie sprawdzeń dotyczy nieruchomości przy ul. Chmielnej 70 w Warszawie.

"Drugie z zawiadomień dotyczy decyzji reprywatyzacyjnych: wypłaty odszkodowań na rzecz pani Marzeny Kruk i zwrotów nieruchomości na podstawie przepisów dekretu oraz spraw prowadzonych z udziałem mec. Roberta Nowaczyka" - wskazała prok. Sowa. W załącznikach wyszczególniono konkretne adresy.

Trzecie z zawiadomień, jak podała, jest najbardziej ogólne. Załącznik do niego stanowi wykaz ponad 2424 nieruchomości zwróconych od 2003 r.; drugi z załączników to wykaz 2613 postępowań w toku. Kolejny załącznik dotyczący 805 decyzji zwrotowych z lat 1995-2002, gdzie wydano prawo użytkowania wieczystego.

Czytaj też: Będzie prokuratorska specgrupa ds. warszawskich reprywatyzacji

Rzecznik stołecznego ratusza Bartosz Milczarczyk, przekazał, że zawiadomienia wiceprezydenta stolicy zostały złożone 31 sierpnia. W czwartek poinformowało o nich RMF FM.

Prokurator Krajowy Bogdan Święczkowski zdecydował o powołaniu w dolnośląskiej prokuraturze regionalnej zespołu prokuratorskiego ds. reprywatyzacyjnych w Warszawie. Zarządzenie w tej sprawie ma być wydane w najbliższych dniach.

"Zespół będzie się zajmował sprawami związanymi z reprywatyzacją; przedmiot jego prac zostanie dokładnie określony w zarządzeniu, na pewno będą do niego trafiały nie tylko sprawy rozpoczęte, ale analizie zostaną również poddane sprawy umorzone, zakończone odmową wszczęcia śledztwa oraz sprawy zawieszone" - zapowiedział w czwartek Maciej Kujawski z Prokuratury Krajowej.

Zaznaczył, że niektóre ze śledztw reprywatyzacyjnych będą zapewne nadal prowadzone w prokuraturach warszawskich.

Kontrola CBA

Centralne Biuro Antykorupcyjne od kwietnia br. kontroluje decyzje reprywatyzacyjne w Warszawie. Kontrola dotyczy prawidłowości decyzji z lat 2010-16, głównie co do zwrotów gruntów warszawskich i nieruchomości przejętych dekretem Bieruta z 1945 r. Kontrolą objęto m.in. dokumentację dotyczącą postępowań administracyjnych prowadzonych przez Biuro Gospodarki Nieruchomościami dotyczących nieruchomości, m.in. w Śródmieściu.

Do Wrocławia z Prokuratury Okręgowej w Warszawie zostało przekazanych dziewięć postępowań dotyczących nieruchomości warszawskich. Dotyczą one m.in. nieruchomości przy ul. Chmielnej 70 - obecnie Plac Defilad 1 - oraz ul. Kazimierzowskiej 34.

Czy doszło do niekorzystnego rozporządzenia mieniem?

Prokuratorzy badają, czy usiłowano doprowadzić do niekorzystnego rozporządzenia mieniem poprzez wprowadzenie w błąd, co do praw do spadku po byłych właścicielach nieruchomości. Badana jest również prawidłowość działania funkcjonariuszy publicznych między innymi z Biura Gospodarki Nieruchomości Urzędu m. st. Warszawy, czy z Ministerstwa Finansów. Postępowania dotyczą różnych okresów.

Prokuratura Regionalna we Wrocławiu złożyła do Sądu Rejonowego dla Warszawy-Mokotowa wniosek o wpisanie ostrzeżenia o niezgodności treści księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym. Chodzi o zwróconą w ramach reprywatyzacji działkę przy Placu Defilad w Warszawie.

W środę i czwartek do prokuratury trafiło kolejnych sześć zawiadomień dot. nieprawidłowości przy zwrocie nieruchomości: trzech w Śródmieściu i trzech na Pradze Północ - poinformowali burmistrzowie tych dzielnic: Piotr Kazimierczak i Wojciech Zabłocki. Dotyczą one m.in. Gimnazjum nr 42 przy ul. Twardej oraz nieruchomości przy ul. Jagiellońskiej 14, ul. Stolarskiej 9 i Łochowskiej 38.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • Oberschlesier, 2016-09-03 11:51:20

    DLACZEGO NIE PISZECIE O OKUPACJI SLASKA, TO DUZO WIEKSZA AFERA OD WARSZAWY!! Był Majdan w Kijowie - teraz czas na Śląski Majdan, polaczki raus ze Śląska! Polaczki to ta sama rasa co ruskie! polaczki to slurzonce, białe murzyni, polaczek to makumba dla pana Ślązaka albo Niemca! NIEMCY - VW AUD...I MERCEDES BMW OPEL LIDL KAUFLAND ROSSMAN OBI ALDI SIEMENS ADIDAS JACOBS ARIEL MILKA polaczki - kartoffle buraki cebula Mój Majster tak mówi polki to się nadają ino na P - Putzfrauen albo Prostituirte -sprzątaczki albo prostytutki, a poloki ino na Penner - menele i racje ma! Jerzy Gorzelik, przewodniczący Ruchu Autonomii Śląska, o Polsce i Śląsku: "Dać Polsce Śląsk to tak, jak dać małpie zegarek. No i po 80 latach widać, że małpa zegarek zepsuła."  rozwiń