PARTNER PORTALU
  • BGK

Reprywatyzacja może wygenerować nawet 150 mld zł na inwestycje?

  • Parlamentarny.pl    21 września 2016 - 18:22
Reprywatyzacja może wygenerować nawet 150 mld zł na inwestycje?
Instytut Sobieskiego podsuwa rozwiązanie na problem reprywatyzacji (fot. pixabay)

• Jak zaspokoić roszczenia wszystkich osób poszkodowanych przez komunistyczną nacjonalizację? Rozwiązanie na ten problem proponuje Instytut Sobieskiego.
• Dodatkowo sugeruje, jak wykreować w kolejnych latach 100-150 mld zł, które wesprą ambitne cele rozwojowe tzw. planu Morawieckiego.
Instytut Sobieskiego proponuje rozwiązanie, które pozwoli zaspokoić roszczenia nie tylko właścicieli nieruchomości w Warszawie zagrabionych dekretem Bieruta, ale wszystkich osób poszkodowanych przez komunistyczną nacjonalizację. Zaproponowane rozwiązanie pozwoli równocześnie wykreować w kolejnych latach 100-150 mld zł, które wesprą ambitne cele rozwojowe tzw. planu Morawieckiego. Instrument finansowy pod nazwą Certyfikaty Dziedzictwa II RP pozwoliłby tym samym zakończyć odkładany od 27 lat problem reprywatyzacji.

Najbardziej ambitny plan od wstąpienia do UE

Przyjęty przez rząd w lutym 2016 r. „Plan na rzecz odpowiedzialnego rozwoju” (tzw. Plan Morawieckiego) jest najbardziej ambitnym projektem od czasów podjęcia decyzji o ubieganiu się o członkostwo w Unii Europejskiej. Zgodnie z założeniami Planu, Polski Fundusz Rozwoju (PFR) będzie kluczowym narzędziem w jego realizacji. Przewidziane w ramach Planu inwestycje mają sięgać biliona złotych.

Według szacunków prawie połowa środków, bo 480 mld zł wraz z wkładem własnym będzie pochodzić z funduszy unijnych. Drugą połowę finansowania zapewnić mają firmy prywatne, spółki Skarbu Państwa oraz banki. Uruchomienie dodatkowego strumienia kapitałowego jest konieczne, aby znacząco zwiększyć prawdopodobieństwo sukcesu Planu na rzecz odpowiedzialnego rozwoju.

Czytaj więcej TUTAJ

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.