PARTNER PORTALU
  • BGK

Reprywatyzacja: Patryk Jaki będzie wnioskował o zwrot pieniędzy w sprawie Noakowskiego 16

  • PAP/AT    22 grudnia 2017 - 09:40
Reprywatyzacja: Patryk Jaki będzie wnioskował o zwrot pieniędzy w sprawie Noakowskiego 16
Komisja weryfikacyjna ds. reprywatyzacji ma ogłosić decyzję ws. warszawskiej nieruchomości przy ul. Noakowskiego 16 (Patryk Jaki, fot.facebook.com/jaki.patryk)

Przyjdę dzisiaj z rekomendacją, że ludzie, którzy niesłusznie uzyskali pieniądze - zresztą na gigantycznej ludzkiej krzywdzie - powinni te pieniądze zwrócić - powiedział przewodniczący komisji weryfikacyjnej Patryk Jaki, pytany, czy będzie wnioskował o oddanie pieniędzy za nielegalnie przejętą kamienicę przy ulicy Noakowskiego 16.
• Komisja weryfikacyjna ds. reprywatyzacji ma ogłosić decyzję ws. warszawskiej nieruchomości przy ul. Noakowskiego 16.

• Prawa do części tej nieruchomości nabył m.in. mąż prezydent stolicy Hanny Gronkiewicz-Waltz, Andrzej.

• Przewodniczący komisji weryfikacyjnej Patryk Jaki zapowiedział, że będzie wnioskował o zwrot niesłusznie uzyskanych pieniędzy za kamienicę.

Komisja weryfikacyjna ds. reprywatyzacji ma ogłosić decyzję ws. warszawskiej nieruchomości przy ul. Noakowskiego 16. Prawa do części tej nieruchomości w 2003 r. nabył m.in. mąż prezydent stolicy Hanny Gronkiewicz-Waltz, Andrzej. Był on przesłuchiwany przez komisję 5 grudnia.

Jaki był pytany w radiowej Jedynce, czy będzie wnioskował o to, by ludzie, którzy wzbogacili się na nielegalnie przejętej kamienicy przy ulicy Noakowskiego 16 oddali pieniądze, które na niej zarobili.

"Oczywiście decyzję podejmie komisja, ale ja przyjdę dzisiaj z rekomendacją, że ludzie, którzy niesłusznie uzyskali pieniądze - zresztą na gigantycznej ludzkiej krzywdzie - powinni te pieniądze zwrócić" - powiedział Jaki.

Według niego w naszym kraju nigdy nie było tak, że trzeba było oddawać skradzione majątki. "Nasza instytucja jest pierwszą taką komisją, która po prostu każe zwracać ukradzione majątki. A w przypadku Noakowskiego pamiętajcie państwo, że mówimy o jednym z takim najohydniejszych przestępstw" - zaznaczył Jaki.

Czytaj tez: Reprywatyzacja w Warszawie. Są nowe dokumenty ws. Noakowskiego 16 i rodziny Waltzów

Dopytywany, co będzie w przypadku, gdy zapadnie decyzja, by oddano te pieniądze, Jaki powiedział, że "jeżeli ta decyzja stanie się ostateczną, to wtedy wystawiam tytuł wykonawczy i natychmiast zajmujemy pieniądze na kontach osób, które niesłusznie dorobiły się tego majątku".

W jego ocenie to, co robi komisja w sprawie reprywatyzacji kamienic w Warszawie "to prawdziwa walka o sprawiedliwą i uczciwą Polskę. O taką Polskę, o której wiele osób marzyło".

Zdaniem przewodniczącego komisji weryfikacyjnej Warszawa jest 10 lat "do tyłu" w inwestycjach. "Myśmy stracili dekadę inwestycji w stolicy dlatego, że te pieniądze, które mogły być przeznaczone na inwestycje(...), zostały oddane mafii reprywatyzacyjnej. To jest jest coś (...) nieprawdopodobnego" - podkreślił Jaki.

Dodał, że oprócz tego, że oddawano nieruchomości, to wypłacano jeszcze odszkodowania za bezumowne korzystanie z tych nieruchomości. "My dostaliśmy ostatnio odpowiedź, że w przeciągu kilku ostatnich lat Hanna Gronkiewicz-Waltz w tym zakresie wypłaciła 1,5 mld złotych" - zaznaczył wiceminister sprawiedliwości.

"Nawet jeżeli większość Warszawy stanowią zwolennicy liberalno-lewicowi, to jestem przekonany, że chociażby za to gigantyczne złodziejstwo, na które pozwoliła Platforma Obywatelska, należy im się po prostu czerwona kartka" - podkreślił Jaki.

REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (1)

  • zniesmaczony g, 2017-12-27 10:27:29

    Kamienica została sprzedana komu ? magistratowi w Warszawie? Komu ma być oddana gotówka? i na jakiej podstawie - bo chyba Pan Jaki nie ma takiej mocy sprawczej aby siadać na konta i odbierać kasę? Może należałoby najpierw poprowadzić postepowanie sądowe a nie bezpodstawnie zajmować konta osobiste ...?  rozwiń