PARTNER PORTALU
 • BGK

Reprywatyzacja: PiS przygotowuje wniosek ws. podejrzenia popełnienia przestępstwa przez Hannę Gronkiewicz-Waltz

 • PAP/KDS    11 lipca 2017 - 16:58
Reprywatyzacja: PiS przygotowuje wniosek ws. podejrzenia popełnienia przestępstwa przez Hannę Gronkiewicz-Waltz
Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy (fot. um.warszawa.pl)

Prawo i Sprawiedliwość zawiadomi prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez prezydent Warszawy, Hannę Gronkiewicz-Waltz. - Sprawa dotyczy gruntów przy ul. Twardej - poinformował Jan Mosiński, poseł PiS. Dodatkowo radni PiS chcą zwołania nadzwyczajnej sesji rady miasta.
• W poniedziałek (10 lipca) komisja weryfikacyjna ds. reprywatyzacji uchyliła decyzje prezydent Warszawy o przyznaniu Maciejowi M. prawa użytkowania wieczystego nieruchomości przy ul. Twardej.

• Komisja stwierdziła rażące naruszenie interesu społecznego przez prezydent Gronkiewicz-Waltz i jej bierność. 

• W związku z tym PiS poinformowało, że zawiadomi prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez prezydent Warszawy Hannę Gronkiewicz-Waltz. 

Mosiński, członek komisji weryfikacyjnej, powiedział na wtorkowej konferencji w Sejmie, że przeniesienie gimnazjum to był koszt kilku milionów złotych, a według kosztorysu wykonanego przez dyrektora gimnazjum remont tej szkoły sięgałby kwoty 290 tys. zł.

"Więc widzimy jak bawiono się środkami publicznymi, to było jedno wielkie nie tyle złodziejstwo, co niegospodarności ze władz miasta stołecznego Warszawy" - zaznaczył poseł.

Podkreślił, że przeniesienie gimnazjum na Twardej nastąpiło na rok przed podjęciem decyzji przez Radę Warszawy. "Innymi słowy wyczyszczono ten teren dla jednego z tymczasowo aresztowanych handlarzy nieruchomości" - powiedział Mosiński.

Czytaj więcej: Marcin Kierwiński: Chciałbym, żeby wszystkie kwasy związane z reprywatyzacją zostały wyjaśnione

Zwrócił uwagę na art. 50 ustawy o samorządzie gminnym, który - jak referował - "mówi wyraźnie o należytej trosce, jeśli chodzi gospodarowanie mieniem komunalnym". "Oczywiście ten artykuł nie zawiera sankcji za niegospodarność, tutaj mamy ewidentną niegospodarność. Odnoszę się w tym układzie do art 231 Kodeksu karnego, który zawiera całą gamę kar za niegospodarność, za źle zarządzany majątek, jeśli chodzi o interes publiczny" - zaznaczył poseł.

"W ślad za tym korzystając z art. 304 paragraf 1 Kodeksu postępowania karnego jesteśmy na etapie przygotowania wniosku do prokuratury o zawiadomieniu o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez prezydent m.st. Warszawy" - powiedział Mosiński.

Wyraził nadzieję, że Gronkiewicz-Waltz nie będzie unikać komisji weryfikacyjnej. Dodał, że drugi dzień po decyzji komisji ws. Twardej nie ma żadnego odzewu ze strony PO, która "kryje to złodziejstwo, kryje nieudolność prezydent m.st. Warszawy, kryje Hannę Gronkiewicz-Waltz".

Na konferencji stołeczni radni PiS przekazali, że zamierzają złożyć wniosek o zwołanie sesji nadzwyczajnej Rady Warszawy. "Wkrótce złożymy wniosek o zwołanie sesji nadzwyczajnej, na której zajmiemy się problemem, żeby ta funkcja oświatowa pozostała na terenie tej nieruchomości i żeby to słynne gimnazjum 42, już nie w formie gimnazjum, wróciło na ulicę Twardą" - powiedział radny PiS Paweł Terlecki.

Czytaj więcej: Patryk Jaki o reprywatyzacji: Od wtorku do nieruchomości przy ul. Twardej może wrócić szkoła×
KOMENTARZE (4)

 • mario, 2017-07-12 15:49:02

  zastanawiam sie tylko dlaczego prawo i sprawiedliwosc nie zrobiło za swoich rzadów takich projektów, dzisiejsi absolwenci na pewno mieliby lepszy start w życie
 • lipinski, 2017-07-12 15:40:45

  całość to gra ustawiona tylko i wyłącznie na generowanie burzy przed wyborami samorządowymi, pis chce mieć czystą drogę po stołki w ratuszu na co chyba zaden mieszkaniec stolicy nie chce przystac
 • nawle, 2017-07-12 15:26:43

  paliwo ma podrozec zeby sponsorowac 500 plus, do tego upadaja nasze kopalnie. Polska energetyka praktycznie nie istnieje. Amber Gold jest tuszowane na prawo i lewo, dlaczego nikt z tym nic nie robi