PARTNER PORTALU
  • BGK

Reprywatyzacja: Rodzina Hanny Gronkiewicz-Waltz zarobiła miliony na kamienicy?

  • PAP/AT    4 grudnia 2017 - 09:10
Reprywatyzacja: Rodzina Hanny Gronkiewicz-Waltz zarobiła miliony na kamienicy?
Warszawa (fot.pixabay.com)

Rodzina Hanny Gronkiewicz-Waltz zarobiła 5 mln zł na kamienicy ukradzionej po wojnie żydowskim właścicielom - donosi tygodnik „Sieci”.
• Choć prezydent Warszawy i jej bliscy musieli mieć pełną wiedzę o losach budynku, przez wiele lat mataczyli w tej sprawie, by nie dopuścić do wznowienia postępowania zwrotowego - pisze tygodnik.

• Świadczą o tym dokumenty, relacje urzędników i mieszkańców nieruchomości przy ul. Noakowskiego 16 - donoszą dziennikarze "Sieci".

• Autorzy artykułu prezentują też stanowisko małżeństwa Waltzów.

• Tygodnik wskazuje na niskie pobudki prezydent Warszawy i celowe unikanie mieszkańców.

 

"Choć prezydent Warszawy i jej bliscy musieli mieć pełną wiedzę o losach budynku, przez wiele lat mataczyli w tej sprawie, by nie dopuścić do wznowienia postępowania zwrotowego. Świadczą o tym dokumenty, do których dotarliśmy, relacje urzędników i mieszkańców nieruchomości przy ul. Noakowskiego 16. Waltzowie wciąż udają, że nic się nie stało, i unikają odpowiedzi na najważniejsze pytania" - ujawniają autorzy artykułu. Tygodnik opisuje sprawę reprywatyzacji kamienic w Warszawie, w którą zamieszana jest rodzina Waltzów. Przywołują opinie mieszkańców, którzy zostali skrzywdzeni, między innymi Pana Krzysztofa: "Wiele razy prosiliśmy Hannę Gronkiewicz-Waltz o spotkanie, żeby wytłumaczyć swoją sytuację, pokazać dokumenty, do których dotarliśmy. Nigdy nie odpowiedziała" - napisano w artykule.

"Teraz już się temu nie dziwi. Ani temu, że przez lata w stolicy kwitła złodziejska reprywatyzacja.Pani prezydent jest zakładnikiem tej sytuacji. Trudno wytykać cokolwiek złodziejom kamienic, skoro własna rodzina była w to zamieszana - wyjaśnia rozmówca dziennikarzy.

Czytaj też: Urzędnicy zatrzymani w sprawie dzikiej reprywatyzacji

Autorzy artykułu prezentują też stanowisko małżeństwa Waltzów. "Waltzowie lubią powtarzać, że decyzję o zwrocie tej kamienicy podjęli w 2003 r. urzędnicy podlegli prezydentowi Warszawy Lechowi Kaczyńskiemu. To prawda, ale też trzeba dodać, że wtedy nikt nie wiedział o kradzieży przed 50 laty".

"Przy tej okazji warto także obalić jeden z mitów kolportowanych przez wpływowe małżeństwo: że nigdy nie starali się o zwrot nieruchomości. Na stronie założonej przez Andrzeja Waltza w celu wyjaśnienia wszystkich wątpliwości wokół sprawy czytamy: O prowadzonym postępowaniu administracyjnym dotyczącym zwrotu nieruchomości przy ul. Noakowskiego 16 dowiedziałem się pod koniec 2002 r. i jako strona, wraz z pozostałymi spadkobiercami, wstąpiłem do postępowania. A zatem: włączył się do starań o kamienicę. I choć ostateczny protokół przekazania nieruchomości miasto wydało w 2006 r., to rok 2003 jest tu kluczowy" - przekonują autorzy artykułu.

Tygodnik wskazuje na niskie pobudki prezydent Warszawy i celowe unikanie mieszkańców:

"Ignorowanie mieszkańców przez Hannę Gronkiewicz-Waltz miało zapewne dwie przyczyny. Jednej trzeba upatrywać w kwestiach moralnych, wyrzutów sumienia albo zwykłego strachu przed spojrzeniem w oczy szykanowanym ludziom. Zapewne trudno byłoby jej się zmierzyć z opowieściami o gehennie, jaką przechodzą lokatorzy kamienicy, która niedawno należała do jej najbliższej rodziny. A że miała tego świadomość, świadczy wywiad, jakiego Andrzej Waltz udzielił "Gazecie Wyborczej" 11 grudnia 2006 r. Zapytany o podniesienie czynszu przez nowych właścicieli odpowiedział: +Kiedy się o tym dowiedziałem, mówię im: »Czy wyście zwariowali? Robić coś takiego na dwa tygodnie przed wyborami? Można się zastrzelić«+. Ten cytat dowodzi, że od samego początku Waltzowie kręcili. Los lokatorów ich nie interesował. Ważne było tylko zwycięstwo Hanny w wyborach. Drugi powód, dla którego HGW nie chciała rozmawiać z mieszkańcami, też jest oczywisty. Już w 2007 r. wiedziała, że kamienica została w roku 1945 ukradziona prawowitym właścicielom" - komentują autorzy artykułu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.