PARTNER PORTALU
  • BGK

Reprywatyzacja: Stolica deklaruje chęć współpracy z organami ścigania

  • PAP/MN    13 października 2016 - 14:49
Reprywatyzacja: Stolica deklaruje chęć współpracy z organami ścigania
W związku ze sprawą Chmielnej 70 i reprywatyzacji zlikwidowano Biuro Gospodarki Nieruchomościami w warszawskim ratuszu. (fot. pixabay)

• CBA zatrzymało byłą urzędniczkę resortu sprawiedliwości Marzenę K., zamieszaną w sprawy dotyczące reprywatyzacji w Warszawie.
• Zatrzymanie Marzeny K. to także wynik działania miasta, które już w sierpniu złożyło zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa - uważa wiceprezydent stolicy Witold Pahl.
• Dodaje, że ratusz deklaruje współpracę z organami ścigania w sprawach reprywatyzacyjnych.
"Urząd miasta stołecznego Warszawy z zadowoleniem przyjmuje informację o podjęciu przez organy ścigania działań, które mają przywrócić nam, miastu, Warszawie, jego mieszkańcom majątek (...) Deklarujemy wolę współpracy z organami, które mają obowiązek stania na straży praworządności w sprawach dot. ochrony majątku miasta" - powiedział Pahl podczas czwartkowej konferencji w stołecznym ratuszu.

CBA zatrzymało b. pracownicę resortu sprawiedliwości Marzenę K. Chodzi o sprawę dot. reprywatyzacji w Warszawie, śledztwo prowadzone jest przez CBA i prokuraturę regionalną we Wrocławiu.

Wiceprezydent przekonywał, że "zakres podejmowanych czynności" w tej sprawie to także skutek inicjatywy podjętej przez urząd miasta. Pahl zaprezentował zawiadomienie miasta o możliwości popełnienia przestępstwa przez Marzenę K. złożone 30 sierpnia w Prokuraturze Okręgowej w Warszawie.

Dodał, że "na dzisiaj wszelkie działania dotyczące wydawania nieruchomości czy prowadzenia postępowań, które powodowałyby przekazanie nieruchomości, a więc uszczerbek w mieniu miasta, zostały wstrzymane". "Nie ma w tej chwili żadnych postępowań, co do których byłaby obawa, że ta kontrola nad mieniem miasta z udziałem pani Marzeny K. zostanie utracona. Nie ma możliwości, żeby pani Marzena K. kosztem miasta uzyskała jakiekolwiek przysporzenie" - zapewnił Pahl.

Czytaj też: Ziobro ws. reprywatyzacji: Przestępcy nie mogą spać spokojnie

"Chcę poinformować o tym, że działania służb miasta dzisiaj dają podstawę, żeby złożyć kolejne powiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa" - dodał. Jak podkreślił, będzie ono złożone jeszcze w czwartek. "To jedno z kilkunastu powiadomień, które ratusz złożył do organów ścigania w ostatnim okresie" - powiedział Pahl.

Zaznaczył, że z uwagi na dobro postępowania nie może ujawnić, kogo dotyczy powiadomienie i jakiej sprawy. "Chodzi o sprawę, która się już toczy. To postępowanie administracyjne. W trakcie postępowania kontrolnego, które zleciłem, uznaliśmy, że w tej sprawie mogło dojść do fałszerstwa dokumentów, a co za tym idzie - próby wyłudzenia majątku kosztem miasta" - wyjaśnił.

Pahl zaapelował do polityków, aby nie wykorzystywali spraw "kryzysu dekretowego" do uprawiania bieżącej polityki.

Przypomniał, że miasto odmówiło do tej pory w oparciu o tzw. małą ustawę reprywatyzacyjną zwrotu sześciu nieruchomości wykorzystywanych na cele publiczne. Miasto zakłada, że w sumie 230 takich nieruchomości nie zostanie zwróconych.

Pahl przypomniał, że prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz wydała zarządzenie skierowane do burmistrzów oraz do jednostek organizacyjnych miasta, które pozwala na to, żeby "nie wydawać nieruchomości dekretowych osobom, które uzyskały orzeczenia sądowe".

Jak tłumaczył w poniedziałek zarządzenie zobowiązuje burmistrzów do "przestrzegania procedury, która nakłada na nich obowiązek kolejnej weryfikacji spraw". Pahl argumentował wówczas, że we wrześniu Naczelny Sąd Administracyjny wydał orzeczenie, z którego wynika, że wspólnoty mieszkańców mają uprawnienia do występowania przed sądami w sprawach dotyczących dekretu Bieruta. "Jest to na tyle istotna zmiana, jak stwierdziliśmy po przeglądzie akt, że może to powodować podstawę do wznowienia postępowania, postępowania przed sądami mogą być wznowione" - wyjaśniał Pahl.×
KOMENTARZE (1)

  • obs1248, 2016-10-14 09:59:58

    A co robili dotychczas?-..."Górą nasi!". (czyli Ci na górze).