PARTNER PORTALU
 • BGK

Reprywatyzacja: Szokujące zeznania. Urzędniczka pogrążyła Hannę Gronkiewicz-Waltz?

 • PAP/AT    31 stycznia 2018 - 10:05
Reprywatyzacja: Szokujące zeznania. Urzędniczka pogrążyła Hannę Gronkiewicz-Waltz?
Takiego zeznania komisja weryfikacyjna jeszcze nie miała - powiedział Kaleta (Sebastian Kaleta, fot.facebook.com/sjkaleta)

Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz wydała polecenie, by reprywatyzować, ile się da - powiedział członek komisji weryfikacyjnej Sebastian Kaleta przywołując zeznania przed komisją weryfikacyjną urzędniczki BGN.
 • We wtorek (30 stycznia) Komisja weryfikacyjna zajmowała się tego dnia sprawą zreprywatyzowanej w 2015 r. nieruchomości przy ul. Skaryszewskiej 11 na warszawskiej Pradze Południe.
 • Takiego zeznania komisja nie miała: by urzędnicy wprost mówili, że Hanna Gronkiewicz-Waltz wydała polecenie, by reprywatyzować, ile się da - powiedział Sebastian Kaleta komentując zeznania urzędniczki przed komisją weryfikacyjną.
 • Tym, którzy oddają kamienice kazała wypłacać premie - dodał.

Komisja weryfikacyjna zajmowała się tego dnia sprawą zreprywatyzowanej w 2015 r. nieruchomości przy ul. Skaryszewskiej 11 na warszawskiej Pradze Południe. Z końcem 2015 r. ratusz ustanowił prawo użytkowania wieczystego nieruchomości na rzecz nowego właściciela, który potem sprzedał ją prywatnej firmie.

Wśród świadków komisji była m.in. Justyna Wójcik, która zaczęła pracę w 2008 r. rozpoczęła pracę w stołecznym Biurze Gospodarki Nieruchomości i była głównym referentem przy sprawie kamienicy na Skaryszewskiej 11. "Ówczesny wiceszef BGN Jakub R. (zarzuty o charakterze korupcyjnym ws. reprywatyzacyjnych - PAP) przekazał pracownikom BGN informację, że ma być wydawanych 300 decyzji w sprawie reprywatyzacji rocznie" - mówiła. Dodała, że wśród pracowników dominowała opinia, że polecenie służbowe Jakuba R. wynikało z ustaleń z kierownictwem ratusza. "Mieliśmy informację od naszych przełożonych, że to jest na polecenie pani prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz" - powiedziała.

Czytaj też: Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy będzie wzywana na przesłuchanie

"Takiego zeznania jeszcze komisja nie miała, żeby wprost urzędnicy mówili, że Hanna Gronkiewicz-Waltz wydała polecenie, żeby reprywatyzować, ile się da, (...) a tym, którzy oddają kamienice wypłacać premie" - ocenił w środę w radiu Wnet Kaleta.

W jego opinii to, co udało się uzyskać od urzędniczki BGN podczas wtorkowych przesłuchań - tj. opis procedury obowiązującej podczas wydawania decyzji reprywatyzacyjnych - jest "kluczowe" dla badanej sprawy. "Potwierdziły się zeznania świadków z początku prac komisji, gdzie jeden ze świadków mówił, że był obowiązek wydawania 300 decyzji zwrotowych rocznie, natomiast nie był w stanie wskazać, skąd ten obowiązek wynikał, a wczoraj dowiedzieliśmy się (tego) - wskazał Kaleta.

"Co jest istotne, w pracy urzędnika nie liczyło się to, czy znajdzie on podstawy do odmowy reprywatyzacji, (...) premie dostawali ci, którzy zwracali nieruchomość, nawet byli publicznie chwaleni, a ci którzy nie wydawali - byli ganieni - i sumiennie to egzekwowano" - dodał.

Czytaj też: Nowy przepis pozwoli doprowadzić świadka na komisję weryfikacyjną

Pytany o to, kiedy możemy się spodziewać przesłuchania prezydent Warszawy przez komisję weryfikacyjną, odparł: "Teraz nie wzywaliśmy pani prezydent - uznaliśmy, że mamy bardzo dużo materiałów". "Natomiast komisja musi przesłuchać panią prezydent i prawdopodobnie to nastąpi wiosną" - zapowiedział.

Przypomniał jednocześnie, że przygotowywana jest nowelizację ustawy o powołaniu komisji weryfikacyjnej. "Jeśli ta nowelizacja wejdzie w życie, będziemy mieli bardziej elastyczne narzędzia do przesłuchań" - zaznaczył.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (3)

 • Eugeniusz, 2018-02-01 12:21:48

  Szanowny Panie Ministrze! Panuje wokół mnie opinia, że Pan może mylić pojęcia prawne z opiniami, a sytuacje formalne z domniemanymi. Czy to prawda? A dodatkowe moje pytanie: gdzie jest projekt tzw. ustawy "reprywatyzacyjnej" Jakiego?
 • hajer, 2018-01-31 22:10:58

  "panowała opinia" A wg Komisji to już fakty!!! No, jaka komisja, takie fakty...
 • Prof. Glass, 2018-01-31 16:55:48

  Jak Sanhedryn każe tak Hania musi! Jak powiedział jeden z urzędników" Wasze ulice, nasze kamienice"