PARTNER PORTALU
  • BGK

Reprywatyzacja: Urząd Skarbowy zajął pieniądze na koncie Hanny Gronkiewicz-Waltz

  • PAP/AT    21 września 2017 - 08:29
Reprywatyzacja: Urząd Skarbowy zajął pieniądze na koncie Hanny Gronkiewicz-Waltz
US zajął 12 tys. zł wraz odsetkami i kosztami egzekucyjnymi z prywatnego rachunku bankowego Hanny Gronkiewicz-Waltz (fot.fotolia)

Urząd Skarbowy dokonał egzekucji należności wynikających z grzywien jakie nałożyła na prezydent Warszawy Hannę Gronkiewicz-Waltz komisja weryfikacyjna.
• Urząd Skarbowy zajął na prywatnym rachunku bankowym prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz ponad 12 tys. zł - wynika ze źródeł zbliżonych do komisji weryfikacyjnej.

• Chodzi o grzywny - wraz z odsetkami - jakie nałożyła na nią komisja za niestawiennictwo na czterech rozprawach.

• Uzyskana kwota została przekazana komisji.

Gronkiewicz-Waltz została dotąd ukarana sześć razy, grzywnami w wysokości po 3 tys. zł, za niestawienie się przed komisją weryfikacyjną ds. stołecznej reprywatyzacji. Na początku września komisja oddaliła wnioski prezydent Warszawy o uchylenie czterech grzywien - na łączną kwotę 12 tys. zł - za jej niestawiennictwa na wcześniejszych rozprawach.

Jak ustaliła, 15 września Urząd Skarbowy dokonał egzekucji należności wynikających z tych właśnie grzywien; chodzi o niestawiennictwo na rozprawach dotyczących nieruchomości Twarda 8 i 10, Chmielna 70 i Sienna 29. Komisja decyzje o nałożeniu grzywien wydała 29 czerwca (dwie pierwsze nieruchomości), 13 lipca i 31 lipca. Wezwania do dobrowolnego uiszczenia grzywny prezydent Warszawy doręczono - w dwóch pierwszych sprawach - 1 sierpnia, w dwóch kolejnych - 11. Z kolei 11 września - jak wynika z informacji - przewodniczący komisji wystąpił z wnioskiem w wszczęcie postępowania egzekucyjnego.

Czytaj też: Hanna Gronkiewicz-Waltz znów pokazała pogardę dla prawa i warszawiaków

US zajął 12 tys. zł wraz odsetkami i kosztami egzekucyjnymi z prywatnego rachunku bankowego Gronkiewicz-Waltz, a uzyskana kwota została przekazana komisji. "Stanowi dochód budżetu państwa" - powiedział informator.

Pytany o to przewodniczący komisji Patryk Jaki powiedział, że "ściągnięcie grzywien z konta pani prezydent Hanny Gronkiewicz - Waltz to kolejny dowód na to, że komisja weryfikacyjna działa skutecznie". "Doprowadziliśmy do tego, że za te kary nie zapłacili warszawiacy ze swoich podatków, tak jak chciała tego wiceprzewodnicząca PO. Państwo przestaje być teoretyczne i egzekwuje równość wobec prawa wszystkich obywateli, także tych silnych" - podkreślił.

Z kolei zdaniem członka komisji Sebastiana Kalety "prezydent Warszawy musiała liczyć się z konsekwencjami", bo "w arogancki sposób złamała prawo". "Wszyscy są równi wobec prawa, dlatego w razie dalszego niestawiennictwa na rozprawach komisji, kolejne grzywny będą zasadne" - podkreślił.

Prezydent Warszawy odmawia stawiennictwa przed komisją jako strona postępowań, argumentując, że komisja jest niekonstytucyjna. Odwołała się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Złożyła też wniosek do NSA o rozstrzygnięcie sporu kompetencyjnego. Jak uzasadniała, w Polsce są obecnie dwa organy do spraw reprywatyzacyjnych - komisja oraz prezydent miasta - i w związku z tym nie ma możliwości, by prezydent był stroną w komisji.

Pozostałe dwie grzywny, którymi została ukarana, dotyczą niestawiennictwa na rozprawach ws. nieruchomości Poznańska 14 i Marszałkowska 43.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • Kijar, 2017-09-28 09:15:03

    Najwyższy czas, aby kandydatów do wszelkich wyborów samorządowychsprawdzać pod względem pochodzenia, przeszłości, potwierdzonych złych i dobrych czynów, przynależności do wszlkich organizacji, a takže genotypu. Ježeli Polska ma być Polską, wszystkie powyższe warunki muszą być spełnionej. Bezwzględn...ie!  rozwiń
  • adam dytrych SLUPSK, 2017-09-21 23:51:02

    najwyza pora zlodzijka poszla siedzic wraz ze swoja mafia BRAWO PIS..pozbawic suke majatku.skradzionego bo PO..(...) obywateli..jak posel kurwinski. a polaczek za 1zl.ukradzione siedzi3 m-ce