PARTNER PORTALU
  • BGK

Reprywatyzacja w Krakowie. Oto biała księga uratowanych kamienic

  • PAP/AH    14 marca 2018 - 14:21
Reprywatyzacja w Krakowie. Oto biała księga uratowanych kamienic
W księdze, która została udostępniona na stronie internetowej miasta, można znaleźć informacje m.in. o podstawie prawnej przejęcia każdej z nieruchomości. (Fot.Bogusław Świerzowski / krakow.pl)

549 pozycji figuruje w „Białej księdze nieruchomości krakowskich”, którą w środę (14.03) przedstawił radnym prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. Księga zawiera informację o kamienicach i działkach przejętych w l. 1999-2017 na mocy przepisów prawa na własność przez Skarb Państwa lub gminę Kraków.
  • Termin "reprywatyzacja" ma w Krakowie zupełnie inne znaczenie niż w Warszawie, bo tzw. dekret Bieruta dotyczył tylko stolicy i na jego mocy Skarb Państwa przejął na własność cały teren miasta.
  • Przejmowanie nieruchomości odbywało się m.in. na podstawie układów indemnizacyjnych (odszkodowawczych) podpisanych po wojnie przez władze PRL z 15 państwami.
  • Przygotowywana jest też "Czarna księga" nieruchomości, których nie udało się odzyskać. Ma być gotowa w kwietniu.

Prezentując księgę prezydent Majchrowski podkreślił, że termin "reprywatyzacja" ma w Krakowie zupełnie inne znaczenie niż w Warszawie, bo tzw. dekret Bieruta dotyczył tylko stolicy i na jego mocy Skarb Państwa przejął na własność cały teren miasta.

W Warszawie - mówił Majchrowski - nieruchomości są zwracane przez urzędników miejskich, w Krakowie losy nieruchomości były rozstrzygane w postępowaniach sądowych, a urzędnicy byli jedynie wykonawcami wyroków sądów.

- Miasto jest tak samo poszkodowane jak i lokatorzy - mówił prezydent. Dodał, że to na mieście, jeśli taki jest wyrok sądu, ciąży obowiązek zapewnienia mieszkania dla osób eksmitowanych z zasobu prywatnego, bywa też, że miasto traci na podstawie wyroku sądu budynki wykorzystywane na cele publiczne. Przywołał sprawy m.in. budynków Muzeum Archeologicznego i jednego z budynków Opery Krakowskiej.

Przejmowanie nieruchomości odbywało się m.in. na podstawie układów indemnizacyjnych (odszkodowawczych) podpisanych po wojnie przez władze PRL z 15 państwami, poprzez stwierdzenie nabycia spadku na rzecz Skarbu Państwa lub gminy, w wyniku przejęcia majątków opuszczonych, nabywania mienia po podmiotach gospodarczych lub stwierdzenia prawa własności nieruchomości poprzez zasiedzenie.

Dyrektor Biura Przejmowania Mienia i Rewindykacji w Urzędzie Miasta Krakowa Justyna Habrajska mówiła, że podstawowym problemem przy każdym prowadzonym postępowaniu jest ustalenie personaliów ujawnionych w księgach wieczystych właścicieli nieruchomości i ich następców prawnych. Tłumaczyła, że większość wpisów w księgach pochodzi z pierwszej połowy XX wieku, ale są i takie z wieku XIX, a problemy rodzi zidentyfikowanie ówczesnego nabywcy, zwłaszcza jeśli pochodził spoza Krakowa.

- Spośród badanych właścicieli nieruchomości położonych na terenie miasta Krakowa jeden miał aż 17 dzieci. Szczególnym utrudnieniem jest fakt, że znaczna część osób, których majątkiem się zajmujemy, była pochodzenia żydowskiego i albo zginęła podczas okupacji, albo też w pierwszych latach po II wojnie światowej wyemigrowała z Polski, rozpraszając się dosłownie po całym świecie. W tej sytuacji samo ustalenie, gdzie dane osoby się znalazły nastręcza wielkich trudności - mówiła Habrajska.

- Proces gromadzenia dokumentacji jest skomplikowany i długotrwały. Jest on jednak niezbędny w celu ustalenia prawidłowego kręgu uczestników lub stron przyszłego postępowania sądowego lub administracyjnego bądź też wykazania, że ustawowym spadkobiercą po osobie ujawnionej w księdze wieczystej jest Skarb Państwa - podkreśliła dyrektor biura.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.